راهنمای ساخت و ساز
راهنمای ساخت و ساز
یکشنبه, ۶ مهر ۱۳۹۹

آرماتور چیست و نکات آرماتوربندی

یکی از عوامل بسیار مهم در راستای استحکام و پایداری سازه هایی از جنس بتن آرماتور بندی می باشد که در برابر کمترین نیروی کششی  بتن ها دچار خلل می شود. آرماتوربندی که عملی بسیار تخصصی و مهم می باشد سبب میگردد استحکام کششی سازه  بتن و پایداری آن را افزایش چشمگیری می دهد و همه ی نیروهای کششی حاصل از عوامل خارجی را متحمل می گیردد. در آرماتوربندی میلگردها با ارایش خاصی کنار هم قرار گرفته و متصل گشتن. بتن و میلگرد  اگر با نظارت مستمر دقیق و تخصصی صورت گیرد مقاومت و پایداری بهتری را به سازه می دهد.

آرماتور بندی عملی است که در آن میلگردها و سایر محصولات فولادی با ترتیب خاص کنار هم چیده می‌شوند و به کمک جوشکاری سرد یا بست فلزی به هم متصل می گردند. بتن ها خمیری شکل هستند و قابلیت شکل پذیری دارند، با ترکیب آرماتور و بتن می توان اشکال مورد نیاز مهندسین را با پایداری بسیاری تشکیل داد.

مزایای آرماتور بندی

آرماتور بندی موجب افزایش مقاومت در برابر آتش و باران می شود و از لحاظ اقتصادی به دلیل کاهش هزینه نگهداری بسیار مقرون به صرفه ای دارد. سازه های آرمارتور دار نسبت به سایر پایداری بهتری دارند. آرماتور بندی قابلیت شکل پذیری متنوعی را می دهد و همچنین سازها های بتنی میزان کمتری از تخصص را نیازمندند و در فوندانسیون و ستون و سد آرماتور بهترین گزینه است.

معایب آرماتور بندی

استحکام کششی یک دهم استحکام فشاری است، هزینه ی شکل دهی بتن ارمه بسیار زیاد است و با منقبض گشتن بتن ترک ایجاد شده و پایداری بتن ارمه کاهش می بابد و به بتن ارمامه و مواد سازنده، تولید بتن و خرد کردن دانه شن بستگی دارد.

نکات اجرایی

  •  برای ساختن سازه‌های بتن مسلح باید آرماتورها طبق نقشه تهیه و نصب شوند.
  • ارماتورها معمولا به صورت ۱۲ متری حمل و نقل می شود.
  • زمان اجرای ارماتور بندی بعد از تعیین شدن محل قرار گیری ستون ها می باشد و فوندانسیون ها با دو شبکه مش و حصیر اجرا می گردد و محل قرار گیری باید قبل از اجرا تعیین گردد.

ارماتوربندی

نکاتی که راعایت آن ها در آرماتوربندی حائز اهمیت است به شکل زیر است:

  • ابتدا ارماتور ها را باید بطور کامل از هرگونه زنگ زدگی آلودگی و روغن پاک نماییم  و سپس اقدام به اجرا نماییم.
  • خاموت‌ها که آرماتورهای عرضی هستند وظیفه‌ نگهداری آماتور‌های طولی را دارند و جلوگیری از کمانش آرماتور‌های طولی در هنگام فشار بسیار زیاد پس دقت شود که رعایت ضوابط خاموت گزاری کم اهمیت تر از آرماتور اصلی نیست.
  • فاصله خاموت ها را میتوان با وجب دست اندازه گیری کرد که حدودا میزان بیست سانتی متر است.
  • تمام آرماتورها باید توسط قیچی مخصوص بریده شوند و نباید آرماتورها را توسط دستگاه هوا برش برید زیرا باعث می‌شود چند سانتی متر بریده شده با حرارت غیر قابل استفاده باشد.
  • خاموت‌ها باید به وسیله‌ی سیم آماتور بندی به آماتور‌های طولی بسته شود. در واقع به وسیله‌ سیم آماتور بندی به تمام آرماتورهای طولی مهار شوند.
  • برای ایجاد پوشش مناسب  و حفاظت ارماتورها از زنگ زدگی ها و خوردگی روی ارماتورها تا سطح قالب بندی دو ونیم سانتی متر باشد تا پوشش مناسبی  و ضخامت  مناسبی داشته باشد
  • برای شکل دادن دوباره به ارماتورها و یا ایجاد خم در آن ها باید این عمل را با ابزار مکانیکی انجام دهیم و باید سرد باشد و عمل خم نمودن در دمای گمتر از پنج درجه جلوگیری شود.

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده میشود.
لطفا فارسی تایپ کنید.