راهنمای ساخت و ساز
راهنمای ساخت و ساز
سه شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۹

انواع ملات ها

 

انواع ملات

انواع ملات

انواع ملات های ساختمانی:

ابتدا به تعریف ملات میپردازیم ملات ماده ای اساسی و مهم است که به صورت خمیری است وعموماترکیبی از مواد چسبنده همچون خمیر سیمان  به اضافه یک ماده پر کننده همانند ماسه میباشد و به منظور چسباندن مورد استفاده قرار میگیرد که سبب پخش شدن بار است و برای نماها و یا سطهای داخل و خارج استفاده میشود.انواع ملات ها به شرح زیر میباشد.

ملات گچ:

این ملات ترکیبی گردگچ و اب است و بسیار زودگیر است و میتوان زمان گیرش آنرا به عقب انداخت  اضافه کردن خاک رس، خمیر آهک و افزودنی‌هایی دیگر مانند سریشم نجاری آن را کندگیر می‌کنند. ملات گچ خالص برای قشر میانی سفیدکاری و اتصال قطعات گچ کاربرد دارد. در قشر رویه سفیدکاری‌، ملات گچ خالص به کار می‌رود و برای اینکه فرصت کافی برای کار کردن با آن وجود داشته باشد، هنگام گرفتن آن را ورز می‌دهند تا بلورهای سوزنی شکل گچ مهلتی برای در هم رفتن پیدا نکنند و ملات یکپارچه گچ درست نشود. چنین ملاتی را ملات گچ کشته می‌نامند. گچ کشته در تماس با اجسام، سفیدی پس می‌دهد و بسیار نرم است‌. وجود آهک نشکفته، آهک دو آتشه (سوخته) ‌‌در ملات‌های گچ، سبب ایجاد آلوئک در اندودهای گچی می‌شود.

ملات گل وکاهگل:

این ملات  که قدمت زیادی دارد شامل خاک رس است و خاک رس با ترکیب شدن با اب خمیری مانند گشته و و ماسه سبب چسبیدن خاک میشود. ساختمان‌های خشتی و گلی و حتی آجری و سنگی بسیا‌ری از روستاها این ملات به کار می‌رود‌. برای ساختن ملات گل‌، آخوره می‌بندند و در آن آب می‌اندازند و صبر می‌کنند تا پولک‌های خاک رس آب بمکند. پس از آن ملات را خوب ورز می‌دهند و به مصرف می‌رسانند. چون ملات گل پس از خشک شدن جمع شده و ترک می‌خورد. به آن کاه می‌زنند که آن را مسلح کرده و از ترک خوردن آن جلوگیر‌ی کنند‌. برای ساختن این ملات نیز آخوره‌ای از خاک و کاه می‌سازند و در آن آب می‌اندازند تا خاک گل شده و کاه خیس خورده و نرم شود‌. پس از آن ملات را خوب ورز می‌دهند و به مصرف می‌رسانند‌.ملات کاهگل برای اندود ساختمان‌ها‌ی گلی، زیرسازی اندود گچی و آب بندی بام ساختمان‌ها مصرف می‌شود‌. ملات کاهگل به علت سبکی وزن‌، عایق‌ حرارتی خوبی است و از این رو در گذشته سقف زیرین شیروانی‌های دو پوشه را با این ملات از داخل اندود می‌کردند تا جلو ورود گرما از سقف را بگیرند. چنانچه در آب ملات کاه گل کمی نمک طعام اضافه کنند، به علت خاصیت جذب و نگهداری رطوبت که در نمک وجود دارد‌، ملات بیشتر خمیری می‌ماند و بهتر جلو عبور آب را می‌گیرد. به علاوه از آنجا که نمک درجه انجماد آب را پایین می‌آورد‌، در فصول سرد این ملات دیرتر یخ می‌زند. در ساختن کاهگل برای نما باید از کاه نرم و ریزبکارگرفت.

ملات ماسه و سیمان:

این ملات از نوع آبی و دارای مقاومت خوبی به ویژه در سنین اولیه است‌. ملات ماسه سیمان جمع می‌شود و در سطوح بزرگ و بندکشی‌ها ترک‌های ریز (مویی) و درشت برمی‌دارد‌. آب برف و باران بخصوص در موقع بوران ‌به داخل اندود سیمانی و بندکشی‌ها نفوذ کرده و حتی گاهی به داخل ساختمان سرایت می‌کنند. برای زودگیر کردن ملات سیمانی هیچگاه نباید به آن گچ افزوده شود‌، زیرا چنین ملات و اندودی پس از مدتی متلاشی می‌شود. وجود خاک رس در ماسه ملات سبب می‌شود که دور دانه‌های ماسه‌، دوغابی از خاک رس درست شود و سیمان نتواند به خوبی به آن بچسبد‌. وجود برخی مواد آ‌لی در ملات‌، باعث دیرگیر شدن آن می‌شود‌. مواد سولفاتی موجود در ماسه، آب یا آجر مصرفی‌، باعث از هم گسیختگی ملات و کار آجری می‌شود. به این علت میزان مواد مضر نظیر خاک رس، مواد آلی و سولفات‌ها در ملات کم شده اند.

ملات سیمان بنایی:

سیمان بنایی محصولی است که در کشورهای صنعتی به مقدار زیاد تولید شده و در کارهای بنایی که مقاومت زیاد مورد نظر نیست‌، مصرف می‌شود‌. سیمان بنایی از اختلاط سیمان پرتلند معمولی با جسم پرکننده بی‌اثر‌ی ‌(از نظر شیمیایی‌) مانند گرد سنگ آهک و مواد افزودنی حبابساز، مرطوب کننده و دافع آب تشکیل میشود

هدف از مصرف سیمان بنایی‌، دستیابی به خاصیت خمیری بهتر، کارآیی و آب نگهداری بیشتر و کاهش جمع شدگی ملات است. اختلاط این نوع ملات در کارهای بزرگ‌، بهتر و ساده‌تر انجام می‌شود‌. بعضی سیمان‌های بنایی آمیخته‌ای از سیمان پرتلند، آهک مرده و مواد مضاف هستند‌. در ملات سیمانی نیز می‌توان به جای آهک، سیمان بنایی افزود.

ملات ساروج سرد و گرم :

این ملات بسیار قدمت دارد ولی امروزه کاربرد چندانی ندارد و برای اب بندی اب انبارها حوض و استخر مورد استفاده قرار میگرفته و ساروج گرم نیز نوعی ملات ابی اهکی است که در کناره خلیج فارس بخصوص بندر خمیر بکار رفته است.

ملات گچ و آهک:

ملات گچ در مناطق مرطوب قابل استفاده نمیباشد به همین سبب از ملات گچ و اهک استفاده میکنند زیرا در مناطق مربوط بعد از گذشت مدتی ترکیب کربن موجود در هوا و اهک سنگ اهک تولید شده و مقاومت و پایداری مناسبی دارد.

ملات گچ و ماسه:

از ترکیب گچ و ماسه بوجود می اید. و میتوان از ان برای زیرسازی در مناطق ساحلی  استفاده نمود

ملات گچ و برلیت:

این ملات سبک عایق صوتی و حرارتی مناسبی است و پرلیت و گچ مانع نفوذ کردن اتش به بتن فولادی و شده و بسیار مناسب است در مقابل اتش سوزی.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده میشود.
لطفا فارسی تایپ کنید.