راهنمای ساخت و ساز
راهنمای ساخت و ساز
یکشنبه, ۶ مهر ۱۳۹۹

مزایای استفاده از اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

امروزه استفاده از پیچ و مهره ها در سازه های فلزی بسیار متداول شده است که مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد، از جمله:

 • مقاومت بیشتر آن نسبت به سازه های جوشی در برابر زلزله
 • سرعت بالای انجام پروژه و اتصالات اسکلت فلزی بدلیل پیش ساخته بودن کیفیت بالاتری را به همراه دارد .
 • بدلیل عدم نیاز به جوشکاری زمان کمتری نیاز است و در موقغیت های سخت سرعت بالاتری را بدلیل عدم نیاز به جوشکاری به همراه دارد.

 1. سرعت اجرا: سرعت اجرای سازه‌های فلزی پیچ و مهره‌ای نسبت به اتصالات جوشی بالاتر می‌باشد و زمان ساخت سازه‌ فلزی پیچ و مهره‌ای کم‌تر از سازه‌های با اتصالات جوشی است و با توجه به مدت زمان بالای اجرای پروژه‌های کشورمان این نوع از سازه‌ها جهت کاهش زمان ساخت پیشنهاد می‌گردد.
 2. امکان استفاده در مدیریت حوادثبا توجه به امکان جابجایی این گونه سازه‌ها امکان جابجایی و نصب آن در مناطق بحران زده مانند سیل و زلزله امکان پذیر است.
 3. کیفیت ساخت سازه: کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه های طراحی شده وتحت نظارت واحد کنترل کیفی قابل مقایسه با سازه های جوشی که در محل نصب سازه ساخته می شود نمی باشد و دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد.
 4. مقاومت بالا: در دماهای بالا اتصالات پیچ ومهره ای مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند، امکان تخریب سازه بسیار کمتر از اتصالات جوشی است.
 5. هزینه کمتر: اجرای ساختمان پیچ ومهره ای به لحاظ اقتصادی هزینه کمتری به مالک تحمیل کند ولی این بدان معنی نیست که در دو سازه که کاملا مقاطع آن یکسان می باشد سازه پیچ و مهره ای کم هزینه تر باشد. ولی به دلیل باز بودن دست طراح در بهینه سازی و ساخت مقاطع با وزن کمتر امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی امکان پذیر است.
 6. امکان تغییر در اعضای سازه‌: اعضای سازه‌های فولادی را که با پیچ به یکدیگر متصل شده‌اند، می‌توان از هم جدا نمود و در محل دیگری مجدداً آن ها را به یکدیگر متصل و سازه جدیدی را احداث نمود. این موضوع در اجرای سازه‌های موقت نظیر پل‌ها و داربست‌های غیردائم اهمیت ویژه‌ای دارد.
 7. امکان اجرا در تمامی شرایط مکانی: معمولاً در شهر‌ها به دلیل عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت‌، اغلب پیمانکاران دچار زحمت فراوان شده که با استفاده از این نوع سازه‌ها، قابلیت اجرا در شلوغ‌ترین و کم حجم‌ترین موقعیت‌ها را فراهم کرده است.
 8. اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر: دست محاسب در انتخاب مقاطع خاص مانندIPE بسته بوده و مجبور است با اضافه کردن ورق و جوشکاری اضافی به مقطع مورد نظر خود برسد. حال آنکه در ساختمان پیچ و مهره‌ای امکان اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر وجود دارد. استفاده از ورق در ساخت مقاطع و پرت آهن آلات به کمترین میزان میرسد.

استفاده از سازه های پیچ و مهره ای نیازمند اجرای درست و دقیق است و باید میزان پیش تنیدگی در پیچ ها رعایت گردد و هنگام اجرا و نصب باید باهم منطبق باشند.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده میشود.
لطفا فارسی تایپ کنید.