راهنمای ساخت و ساز
راهنمای ساخت و ساز
یکشنبه, ۶ مهر ۱۳۹۹

کاربرد بتن پاششی چیست

بتن پاششی چیست؟

در تعریف بتن پاششی چیست می توان اینطور گفت که در واقع به عملیاتی گفته می شود که به وسیله جریان هوای فشرده صورت می‌گیرد و  بتن مورد نظر بر روی سطوح حفاری شده خاصی پاشیده می شود.  مواد و ملاتی که معمولاً در این روش بر روی سطوح پاشیده می شوند شامل ماسه، سیمان و شن هستند و سرعت پاشش به قدری زیاد است که این مواد، بر روی سطوح مورد نظر به حالت دینامیکی فشرده می شوند. به عبارت دیگر در تعریف بتن پاششی چیست به صورت ساده می توان گفت که بتن پاششی بتون یا ملاتی است که از طریق شیلنگ منتقل می شود و با سرعت بالا بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود ، این رو  به عنوان یک روش سریع در ساخت و ساز  ، اولین بار در سال ۱۹۱۴ مورد استفاده قرار گرفته است.  در متن ذکر شده در بالا به این سوال که بتن پاششی چیست پاسخ داده ایم و در ادامه قصد داریم به برخی از کاربردهای اساسی و مهم بتن پاششی اشاره کنیم پس از شما تقاضا می کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بتن پاششی چیست

کاربرد بتن پاششی چیست؟

اگر بخواهیم به این سوال که کاربرد بتن پاششی چیست بپردازیم در جواب باید بگویم که برای تعمیر سازه های قدیمی موجود و یا برای اجرای کارهایی که انجام قالب بندی در آن ها از اهمیت چندانی برخوردار نیست از بتن پاششی استفاده می شود. از دیگر کاربرد بتن پاششی می‌توان به پوشش درون تانک ها و تونل‌ها نیز اشاره کرد از طرفی برای پایداری صخره های سنگی شیب دار هم کاربرد دارند؛ همچنین برای پوشش دادن به ضخامت فولادی، برای آنکه در برابر آتش مانند سپر، عمل کنند از بتن پاششی استفاده گسترده ای میشود.

مواردی که تاکنون در این مقاله ذکر شد از مرسوم ترین و رایج ترین کاربردهای بتن پاششی می باشند.

اگر بخواهیم به برخی موارد دیگر از کاربردهای بتن پاششی اشاره کنیم می توانیم موارد زیر را برای آن نام ببریم:

استفاده کردن از بتن پاششی در استخر سازی، پایدار سازی معدن ها و هم چنین جهت پیشگیری از تخریب و فرسایش خاک و برخی موارد دیگر که همگی از موارد استفاده بتن پاششی هستند.

بتن پاششی

انواع روش های دسته بندی بتن پاششی چیست؟

اگر بخواهیم به این سوال که انواع روش های دسته بندی بتن پاششی چیست پاسخ بدهیم باید در جواب بگوییم که نحوه ترکیب شدن با آب و مقدار بتن مورد استفاده از جمله مواردی هستند که در این تقسیم‌بندی نقش گسترده و بسزایی دارند و معمولاً به دو دسته بتن پاششی مخلوط تر و بتن پاششی مخلوط خشک تقسیم می شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم تعاریف مختصری را برای هر کدام از روشهایی که در بالا ذکر کردیم ارائه دهیم.

  1.  بتن پاششی مخلوط تر: در این روش ابتدا می بایست آب با مصالح مورد استفاده، مخلوط شود. سپس مواد دیگری را که لازم است به آن اضافه می‌کنند و در نهایت این مواد به درون دستگاه پاشش، ریخته می‌شوند و این مخلوط تشکیل شده روی سطح هایی که مد نظر هستند پاشیده می شوند.
  2.  بتن پاششی مخلوط خشک: این روش در زمان‌های گذشته به سبب دسترسی آسان و راحت به مواد لازم و قیمت کم وسایل مورد نیاز، استفاده گسترده ای می شده است و امروزه هم بسیار پر کاربرد است . مخلوط خشک بتن پاششی چیست  و به چه صورتی انجام می شود؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که معمولاً در این روش آب را زمانی که مواد از نازل خارج می‌شوند اضافه می‌کنند. موادی که در مخلوط بتن  شرکت دارند معمولا سیمان، شن و ماسه هستند که با کمی آب ترکیب شده اند.  در نهایت مخلوط مورد نظر به سطح مد نظر توسط فشار هوا، پاشش می شود.در آخر باید بگوییم که امیدواریم که توانسته باشیم به سوال شما در مورد بتن پاششی چیست پاسخ قابل قبولی داده باشیم.

بتن پاششی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده میشود.
لطفا فارسی تایپ کنید.