بتن ریزی در آب چیست؟

بتن ریزی در آب مسئله ایست که مهندسان سعی می کنند تا حد امکان از آن پرهیز کنند، اما در مواردی این موضوع اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال برای ساخت سکوی کشتی، پایه پل های معلق، خطوط انتقال نفت در دریا و … ناگزیر باید این عملیات انجام شود، بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود تا نتیجه نهایی قابل قبول و ایمن باشد.

بتن ریزی در آب

آماده سازی بستر آب برای انجام عملیات بتن ریزی

اجرای پروژه های دریایی و زیر آبی بدون آماده سازی فوندانسیون مناسب برای بتن ریزی امکان پذیر نیست. برای آماده سازی بستر دریا، اقیانوس یا رودخانه معمولا از روش های زیر استفاده می شود:

  1. استفاده از شیت پایل یا کیسون های فلزی
  2. استفاده از قالب آکاردئونی

بتن ریزی در آب با استفاده از شیت پایل یا کیسون های فلزی

در این روش شیت پایل یا کیسون در عمق دریا کوبیده می شود تا قالب بتن به اندازه کافی نفوذ کند، سپس آب را داخل قالب پمپاژ می کنند تا محیطی مناسب برای بتن ریزی و قالب گیری فراهم شود. این روش برای آب هایی با بستر ماسه ای و نرم مناسب است.

بتن ریزی در آب با استفاده از قالب آکاردئونی

روش های ذکر شده در قسمت قبل را نمی توان برای بسترهای سنگی و ناهموار به کار برد. در بسترهای سنگی عملیات قالب گیری، بتن ریزی و جلوگیری از آب شکستگی دشواری های خاص خود را دارد. برای بتن ریزی در اقیانوس ها و دریاهایی که کفشان سنگی است می توان از قالب آکاردئونی استفاده کرد. این روش خلاقانه به خوبی امتحان خود را پس داده است.

ویژگی های بتن مورد استفاده در زیر آب

شرایط بتن ریزی در زیر آب بسیار خاص است. اگر می خواهید بتن در آب سفت و سخت شود باید با فرمول خاصی آن را آماده کنید. بی شک فرمول ساخت بتن در خشکی برای زیر آب جواب نمی دهد. بتنی زیر آب مورد استفاده قرار می گیرد باید بالاترین مقاومت را در برابر آب شکستگی داشته باشد. بسته به روشی که برای بتن ریزی انتخاب می کنید باید نسبت سیمان و آب اختلاط دقیقا مشخص شود.

به عنوان مثال برای برخی روش ها درصد آب اختلاط نباید از ۰٫۶ بیشتر و در روش دیگر باید حداقل ۰٫۴۵ باشد. بهتر است از سنگدانه های گرد گوشه در ساخت بتن استفاده شود تا کارایی آن افزایش یابد. اگر از پمپ برای بتن ریزی استفاده می شود باید به اندازه کافی ریزدانه اضافه شود. همچنین استفاده از روان کننده ها یا افزودنی فوق روان کننده در این حالت ضروری است، زیرا بتن باید روان باشد؛ برخی افزودنی های آب نگهدار نیز به این نوع بتن ها اضافه می شود.

به هنگام انجام عملیات، جریان آب نباید متلاطم و شدید باشد. در این شرایط باید با استفاده از راهکارهای مناسب شرایط بتن ریزی را فراهم کنید. اجازه ندهید جریان شدید آب به رویه بتن برسد.

روش های بتن ریزی در آب

برای بتن ریزی در آب اقیانوس، دریا و رودخانه های روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

  • بتن ریزی به روش ترمی
  • بتن ریزی با استفاده از پمپ
  • بتن ریزی به روش بگ ورک (bag work)
  • استفاده از جام زیر آب
  • استفاده از روش سنگدانه های پیش آکنده
  • بتن ریزی زیر آب با استفاده از روش N.D.C

هریک از این روش های بالا قاعده و قانون خاص خودش را دارد. در بعضی روش ها باید آب اختلاط بتن کمتر و درصد سیمان بیشتر باشد، اما در موارد دیگر این موضوع برعکس است. برخی روش ها مانند بگ ورک یا کیسه برای پروژه های موقت مناسب هستند اما در پروژه های ماندگار روش هایی مانند پمپ، ترمی و … بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.