اسلامپ بتن چیست؟

 اسلامپ بتن آزمایش کارایی یا ازمایش روانی، متداول ترین آزمایش بعنوان  پارامتری مهم از بتن مورد استفاده قرار می گیرد که این عمل به دلیل اندازه گیری دقیق میزان آب به نسبت سیمان برای بتنی که اسلامپ معینی دارد، همچنین برای کیفیت و اجرای بتن نیز موثر است. چرا که کارایی بالای بتن به منزله استفاده زیاد از آب بوده (‌مگر اینکه از افزودنی‌های بتن استفاده شود) و این امر باعث کاهش دوام و مقاومت بتن می شود.

اسلامپ بتن

عدد اسلامپ ، عددی است که به وسیله آزمایش اسلامپ بتن بدست می آید که نشانگر میزان افت بتن در هنگام ساخت آن می باشد. میزان اسلامپ براساس روش مندرج در استاندارد کنترل می‌شود و پیمانکاران موظفند بتن مورد نظر را براساس اسلامپ های خواسته شده در مشخصات فنی خصوصی و نقشه‌های اجرایی تهیه نمایند. بتن‌هایی که به هنگام ریختن، اسلامپ‌شان با مشخصات خواسته شده مطابقت ننماید مردود بوده و باید از مصرف آن خودداری شده و از کارگاه خارج گردند. اضافه نمودن آب برای بالا بردن اسلامپ بتن‌های سفت شده پس از ساخت، به هیچ وجه مجاز نمی باشد و انجام این امر باعث تغییرات کلی در مشخصات بتن ساخته شده خواهد شد.

لذا بهترین روش برای افزایش روانی و کارایی بتن استفاده از روان کننده یا فوق روان کننده بتن است. این امر می‌توانند باعث شود بدون افزایش نسبت آب به سیمان باعث سهولت در اجرا و تراکم بهتر و مناسب بتن شود.

علت مفید واقع بودن آزمایش اسلامپ

یکنواختی جنس و دانه‌بندی سنگدان‌ها، این آزمایش نشان‌دهنده‌ی تغییرات در نسبت آب به سیمان است. بی‌تغییر بودن میزان آب مخلوط و رطوبت موجود در سنگ‌دانه‌ها، این آزمایش نشان‌دهنده‌ی تغییرات دانه‌بندی شن و ماسه و یا غلط بودن میزان وزنی سیمان و شن و ماسه است. ضریب شلی بتن (اسلامپ بتن) که در ساختمان‌های معمولی به کار می‌روند حدود ۷cm –۵cm است و اگر از ویبراتور استفاده گردد، ۵cm مفید می باشد.

لازم است فاصله زمانی آزمایش تا خاتمه عمل اختلاط بتن گزارش شود زیرا روانی بتن تابع گذشت زمان می باشد. بدیهی است در طرح مخلوط بتن نیز فاصله زمانی اختلاط تا آزمایش روانی بتن تابع گذشت زمان می باشد. بدیهی است در طرح مخلوط بتن نیز فاصله زمانی اختلاط تا آزمایش روانی باید شبیه یا نزدیک به آنچه در کارگاه پیش بینی می شود  باشد و گرنه امکان مقایسه از بین می رود و نمی تواند منجر به کنترل غیر مستقیم نسبت به آب به سیمان گردد.

در طول آزمایش اسلامپ، بتن باید از تابش آفتاب و وزش باد مستقیم مصون باشد. در گزارش نتیجه اسلامپ معمولاً بهتر است به شکل نمونه در آزمایش اشاره شود. اسلامپ برشی از جمله این موارد است که یک طرف نمونه فرو می ریزد و تعیین اسلامپ را دشوار می کند که در ایران به غلط ریزشی نامیده می شود. در کارگاه که از نظر مسافت زمانی محل ساخت و مصرف بتن طولانی می باشد می تواند حداکثر اسلامپ مجاز را در دو مرحله پای­کار (قبل از ریختن) و بلافاصله  پس از ساخت بتن ارائه داد. در این حالت یک کنترل زود هنگام بلافاصله پس از ساخت بتن و کنترل بعدی در پای کار قبل از ریختن بتن در قطعه انجام می شود تا در صورت بروز اشکال، بتوان با تدابیر خاصی بلافاصله پس از تعیین اسلامپ در مرحله ساخت، بتن را اصلاح نمود و گرنه درپای کار و پس از گذشت زمان قابل توجه ممکن است امکان اصلاح بتن در دسترس نباشد.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

ضد یخ بتن چیست

ضد یخ بتن چیست؟

ضد یخ بتن یک افزودنی مایع بوده که برای محافظت از بتن استفاده می شود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.