افزودنی فوق روان کننده بتن چیست؟

افزودنی فوق روان کننده بتن، از جمله افزودنی‌هایی هستند که قبل از انجام بتن‌ریزی، به بتن اضافه می‌شوند. قیمت روان کننده بتن را میتوانید در سایت کپکو کالا مشاهده بفرمایید.در این مقاله سعی داریم تا به بررسی جزئی به جهت آشنایی شما با این افزودنی‌ها بپردازیم.

افزودنی‌ های فوق کاهنده آب در بتن

افزودنی فوق روان کننده بتن در بتن چه موادی هستند؟

افزودنی فوق روان کننده بتن از جمله مواد شیمیایی هستند که خاصیت کند گیری دارند. افزودنی‌های فوق کاهنده، اغلب بین پنج تا ده درصد از آب موجود در بتن را کاهش می دهند.

استفاده از افزودنی های فوق کاهنده باعث می‌شود:

 • میزان زیادی تخلخل بتن کاهش می‌یابد.
 • در حدود بیست و پنج درصد مقاومت بتن را زیاد می‌کنند.
 • میزان نفوذ پذیری آب در بتن کاهش یابد.
 • سرعت انتشار مواد شیمیایی مختلف، در بتن کاهش یابد.

در نهایت بعد از همه این عوامل میزان دوام، ماندگاری و استحکام بتن بدون اضافه کردن آب افزایش می‌یابد.

در این صورت برای رسیدن به کارایی مورد نظر، آب کم تری استفاده می شود. البته همیشه افزودن این افزودنی های فوق کاهنده، باعث تغییر در میزان مقاومت بتن نمی‌شود. هر چه میزان استفاده از آب در بتن بیش‌تر شود، مقاومت کم‌تر می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید: افزودنی بتن چیست؟

مزایای استفاده از افزودنی فوق روان کننده بتن

یکی از فاکتورهایی که باعث تغییر در ویژگی های مختلف بتن می شود، نسبت میزان مصرف آب و سیمان است. این نسبت ها در ایجاد ویژگی های مهم بتن، در شکل دهی به بتن و سایر موارد تاثیر زیادی دارند.

هرچه میزان آب موجود در بتن کم تر باشد، میزان چگالی و میزان کیفیت چسبندگی سیمان افزایش می یابد.

افزودنی فوق روان کننده بتن در بتن، تنها روشی می باشد که با به کارگیری آن، میزان آب موجود در بتن کاهش می یابد. برای این که بتوانیم میزان کارایی بتن را نیز افزایش دهیم، باید میزان آب مصرفی در آن را افزایش دهیم. اگر برای کاهش میزان آب موجود در بتن از روش های عادی استفاده کنیم، و تغییراتی که در نتیجه این عوامل به وجود می آیند را در نظر نگیریم، سرانجام بتن سخت و با کارایی پایین به وجود می آید. استفاده از این بتن با این ویژگی ها قطعا در هنگام بتن ریزی باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی خواهد شد. در این صورت استفاده از فوق کاهنده آب در بتن، اهمیت بیش تری می یابد و ارزش آن بیش تر مشخص می شود. در بخش قبل به این نکته اشاره کردیم که فوق کاهنده آب در بتن، نوعی مواد شیمیایی هستند که به بتن اضافه می‌شوند.

در واقع این فوق روان کننده بتن در بتن مخلوط می شوند، تا باعث:

 • کاهش آب اضافی بتن شوند.
 • اثرات مثبتی بر کیفیت آن بگذارند.
 • تمامی خواصی که به میزان کارایی و جاری بودن بتن مرتبط می شوند، حفظ خواهند شد و دچار تغییرات نمی شوند.
 • در نهایت نیز وجود این افزودنی ها باعث آسان شدن مراحل بتن ریزی می شوند.
 • این افزودنی ها تبخیر نمی شوند، اضافه شدن این افزودنی ها موجب می‌شود جریان پذیری بتن بدون افزایش آب هم زیاد باشد و مقاومت بالایی در بتن ایجاد می کند.

نحوه عملکرد افزودنی فوق روان کننده بتن در بتن

تا این جای مطلب این موضوع به خوبی روشن شده است که، اضافه کردن فوق روان کننده بتن در بتن باعث می شود آب اضافی بتن کاهش یابد و به طور هم زمان نیز میزان مقاومت بتن افزایش می یابد. درصورتی که از افزودنی های فوق کاهنده استفاده کنیم، بدون افزایش آب بیشتر و بدون این که این کار لازم باشد، میزان جریان پذیری بتن نیز افزایش می یابد. در این صورت نسبت آب به  سیمان مصرفی در ساخت بتن، در میزان کم باقی می ماند. تقریبا به میزان هر اینچ اسلامپی که به واسطه اضافه کردن افزودنی های فوق کاهنده آب، ایجاد می شود، در حدود دویست تا سیصد پی سی مقاومت بتن نیز حفظ می شود. در صورتی که اگر به جای استفاده از فوق کاهنده آب در بتن، از آب معمولی استفاده می کردید تا اسلامپ بتن را افزایش دهید، از میزان مقاومت بتن به طور چشمگیری کم می شد.

امروزه در بسیاری از پروژه هایی که به طور گسترده اجرایی می شوند، در صورت استفاده از بتن، به کارگیری فوق کاهنده آب در بتن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای مثال امروزه پروژه های ساختمان سازی  و عمرانی به طور گسترده انجام می شوند، در این پروژه ها قطعا بتن ریزی در مقیاس بزرگی صورت می گیرد، به همین دلیل از پرمصرف ترین مواد که مورد استفاده قرار می گیرند، فوق کاهنده آب در بتن می باشد. این افزودنی ها در این پروژه ها به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از این افزودنی ها باعث می شود که:

 • نفوذ پذیری بتن کاهش یابد.
 • کارایی بتن در موارد مختلف زیادتر شود.
 • مقاومت بتن در مقابل اثرات آب و هوا افزایش یابد.
 • همچنین بر اثر این فوق کاهنده آب در بتن، میزان ترک خوردگی از بین می رود.

این افزودنی های شیمیایی در انواع مختلف تولید می شوند، هر یک از این افزودنی ها ویژگی های مخصوص دارند و در زمینه های مخصوص به خود استفاده می شوند.

این مطلب را هم بخوانید: روان کننده بتن چیست؟

انواع افزودنی فوق روان کننده بتن

افزودنی فوق روان کننده بتن در بتن انواع مختلف دارند، هر کدام خواص و ویژگی های متفاوت دارند و زمینه مصرف آن ها نیز متفاوت است. برای این که انتخاب کنید از چه نوع افزودنی استفاده کنید، باید به این نکته توجه کنید که بتن شما چه ویژگی هایی دارد، و یا این که می خواهید بتن درنهایت چه ویژگی هایی داشته باشد.

افزودنی فوق روان کننده بتن در مجموع به دو دسته مهم تقسیم می شوند؛

 1. یک گروه از این مواد میان رده و نرمال محسوب می شوند
 2. گروه دیگر در دسته رده بالا قرار می گیرند.

مقایسه انواع افزودنی‌های فوق کاهنده با یکدیگر

افزودنی فوق روان کننده بتن، که در گروه میان رده و نرمال فرا  می گیرند، با عنوان روشن کننده نیز در سطح بازار ارائه می شوند. افزودنی فوق روان کننده بتن که در دسته دوم و رده بالا قرار می گیرند، به عنوان بوق روشن کننده موجود می باشند.

از گروه نخست وقتی استفاده می شود در حدود پنج تا ده درصد آب موجود در بتن کاهش می یابد. درصورتی که وقتی از افزودنی فوق روان کننده بتن رده بالا استفاده می شود، بین پانزده تا چهل درصد از آب موجود در بتن کاهش می یابد.

برای مثال لیگنوسولفونات ها از جمله افزودنی های فوق کاهنده هستند که در رده بالا قرار می گیرند. هنگام استفاده از این افزودنی ها به مقدار قابل توجه از آب بتن حذف می شود. یکی از مشکلات مهمی که هنگام استفاده از لیگنوسولفونات ها ایجاد می شود، این است که باعث می شود بتن دیر گرفته شود و حباب زیادی هنگام ساخت آن ایجاد می شود. برای برطرف کردن این مشکلات اغلب از لیگنوسولفونات اصلاح شده استفاده می کنند که باعث کاهش این مشکلات می شود. یکی از محصولات بسیار پرکاربرد افزودنی بتن را میتوان محصول روان کننده بتن نام ببرد که انواع روان کننده بتن را میتوانید در سایت کپکو مشاهده بفرمایید.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.