مقایسه اسپیسر بتنی و پلاستیکی

همانطور که در مباحث قبل به آن اشاره شد، اسپیسر به قطعاتی گفته می شود که وظیفه آن ها ایجاد فاصله بین آرماتورها و بتن است. وجود این قطعات در بالا بردن استحکام سازه بسیار موثر است. حتی سرعت انجام ساخت و ساز را نیز افزایش می دهد. این قطعه در بازار با نام های متنوعی همچون کاور بتن، کاور میله گرد، فاصله انداز و لقمه بتن نیز شناخته می شود.

در صورت تمایل برای مطالعات بیشتر میتونید به مقاله اسپیسر چیست؟ مراجعه کنید.

اسپیسر

کاور بتن از میلگردها در برابر عوامل مخرب جوی همچون رطوبت و خوردگی محافظت می کند. به همین علت است که مقاومت بنا را افزایش می دهد. این قطعه کارآمد موجب می شود که آرماتور به بتن نچسبد. از این رو نفوذ ناپذیر شده و کمتر در معرض عوامل جوی قرار می گیرد. بد نیست بدانید ایجاد فاصله بین بتن و میله گرد از گذشته مرسوم بوده است. به عنوان مثال از سنگ یا چوب استفاده می کردند.

اما این مواد پوشش یکنواختی ایجاد نمی کردند. به علاوه دوام چندانی نیز نداشتند. همین امر باعث می شد یا میله گرد به بتن بچسبد یا از آن بیرون بزند. هر دو عامل در نهایت منجر به زنگ زدگی و آسیب میله گرد و در نتیجه اثرات زیانبار بر سازه می گردید. از این رو به نظر می رسد که کاور میله گرد ابزاری بسیار کاربردی و البته مقرون به صرفه برای سازه های بتنی است. فاصله انداز در سه نوع پلاستیکی، فلزی و بتنی موجود است. در این میان فاصله اندازهای بتنی و پلاستیکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت اسپیسر بتنی و پلاستیکی
در این مقاله تفاوت های اسپیسر بتنی و اسپیسر های پلاستیکی را تشریح می کنیم.

در ادامه به بررسی تفاوت میان اسپیسر بتنی و پلاستیکی میپردازیم.

تفاوت اسپیسر بتنی و پلاستیکی

تفاوت بین اسپیسر بتنی و پلاستیکی واضح و روشن است. زیرا جنس این قطعات کاملا متفاوت می باشد. اما به قطعیت نمی توان گفت کدام یک بر دیگری برتری دارد. در ادامه با ما باشید تا مقایسه ای بین این دو کاور میله گرد داشته باشیم.

شاخص های مقایسه محصولات اسپیسر بتنی اسپیسر پلاستیکی
قیمت مناسب   *
دسترسی آسان   *
مقاومت *  
وزن بالا *  
واکنش پذیری بیشتر با  تغییر دما   *
حمل و نقل آسان   *
  • اسپیسر های پلاستیکی یکی از پر استفاده ترین پوشش های میله گرد به شمار می روند. می توان علت اصلی این محبوبیت را قیمت پایین و سبک بودن دانست. اما از طرفی پوشش های بتنی قیمت بالاتری داشته و به نسبت سنگین تر هستند.
  • پوشش های بتنی چندین برابر مقاوم تر از پلاستیکی هستند اما این باعث نمی شود که نتوان در پراژه هایی با مقایس بالا از اسپیسر پلاستیکی استفاده نکرد.
  • یک تفاوت دیگر بین فاصله انداز پلاستیکی و بتنی تغییرات دمایی است. کاور بتن پلاستیکی در برابر تغییرات دمایی واکنش های شدیدتری نشان می دهد. به عنوان مثال در دمای بالا خیلی بیشتر از کاورهای بتنی منبسط می شود.
  • کاورهای بتنی را می توان در ساخت هر نوع سازه مانند پل، تونل، سد و … به کار برد که این مسئله برای کاورهای پلاستیکی نیز قابل انجام است چرا که امروزه پرژه های متععدی موفقی با استفاده از اسپیسر های پلاستیکی به اتمام رسیده اند.

به نظر می رسد در مجموع کاورهای  پلاستیکی ویژگی های مثبت بیشتری دارند.

در آخر لازم به ذکر است که یکی از مشکلات رایجی که در هنگام اجرا ممکن است با آن مواجه شوید واژگونی اسپیسر هاست، برای جلوگیری از این مشکل باید به تعداد استفاده از محصول متناسب با حجم پروژه توجه شود. مسئله دیگر توجه به فاصله هر اسپیسر با اسپیسر بعدی می باشد چرا که فاصله زیاد می تواند منجر به ایجاد خمیدگی در میلگرد گردد. در آخر در هنگام نصب از سالمی قطعات اطمینان کامل حاصل شود.

منابع:

https://www.thebalancesmb.com/types-of-rebar-support-and-rebar-spacing-844974

درباره ی help-admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.