انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آن ها

امروزه انواع مواد افزودنی بتن مورد استفاده قرار می گیرند تا بتن هایی با شرایط ویژه آماده و مورد استفاده قرار گیرند. مواد اصلی تشکیل دهنده بتن، سیمان پرتلند، آب و سنگدانه هستند. حال چنان چه هر ماده ای غیر این این ها به بتن اضافه گردد به آن افزودنی گفته می شود. انواع مختلفی از افزودنی های بتن وجود دارد. اما در مجموع هدف تمامی آن ها بالا بردن کیفیت و مقاومت بتن در شرایط مختلف است.

انواع مواد افزودنی بتن

علت استفاده از انواع مواد افزودنی بتن

طی سال های گذشته مشخص گردید مواد افزودنی بتن کمک بسیاری به اصلاح ساخت این ماده می کنند. از این رو استفاده از این مواد گسترش بسیاری یافت. بنابراین لازم است مهندسان عمران به خوبی این افزودنی ها و کاربرد هر یک از آن ها را بشناسند. مقدار یک افزودنی در بتن بر اساس درصدی از وزن سیمان تعیین می شود. اندازه در این مواد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا اندازه غلط می تواند منجر به نتیجه عکس شود.

به طور کلی انواع مواد افزودنی بتن مورد استفاده قرار می گیرند تا زمان گیرش بتن را کند کنند یا سرعت ببخشند. برخی دیگر برای بهبود کارایی و مقاومت بتن هستند. برخی از افزودنی ها مقاومت در برابر سرما و یخ زدگی آب را افزایش می دهند. در مقابل انواعی از افزودنی ها برای کنترل انبساط بتن در هوای گرم هستند. اما افزودنی های بتن را می توان به دو دسته شیمیایی و معدنی تقسیم بندی نمود.

افزودنی های شیمیایی بتن

افزودنی های شیمیایی بتن خود شامل چندین نوع مختلف می باشد. هر یک از این مواد کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه با ما باشید تا آن ها را بهتر بشناسید.

محاسبات دقیق برای افزودن مواد مختلف به بتن

افزودنی بتن کندگیر کننده

یکی از مواد افزودنی بتن کندگیرها هستند. این ماده افزودنی گیرش بتن را به تعویق می اندازد. در مواقعی لازم است که روند گیرش بتن به تعویق بیفتد. در چنین شرایطی این کندگیرها هستند که کاربرد دارند. به عنوان مثال ممکن است برای رساندن بتن آماده به مقصد مسافت طولانی پیش رو باشد. یا اینکه مشکلی در دستگاه ساخت بتن یا نازل ایجاد شود.

کندگیر بتن همچنین برای خنثی کردن اثر گرما نیز موثر است. زیرا یک مهندس عمران به خوبی می داند که گرما باعث گیرش سریع تر بتن و کاهش مقاومت آن می شود.

مواد کاهنده آب

کاهنده های آب نیز جز انواع مواد افزودنی بتن هستند. کاهنده ها به دو دسته روان کننده معمولی و اَبَر روان کننده ها تقسیم می شوند. این مواد برای کاهش آب اختلاط بتن مورد استفاده قرار می گیرند. البته به شرط آنکه کارایی و روانی بتن ثابت بماند. معمولا استفاده از این مواد در بتن با اسلامپ ثابت مزایایی بسیاری دارد. از جمله آنکه نفوذپذیری بتن را کاهش می دهد. مقاومت فشاری را افزایش و میزان جمع شدگی بتن را کاهش می دهند.

مواد افزودنی بتن هوازا یا حباب ساز

این نوع ماده افزودنی بیشتر برای مناطق سرد سیر کاربرد دارد. هوازا حباب های خیلی ریز در بتن ایجاد می کند. البته این حباب ها ارتباطی با هوا ندارند. اما وجود آن ها از بتن در برابر یخ زدن و آب شدن های مکرر و به دنبال آن ترک و کاهش مقاومت محافظت می کند. همچنین این ماده تا حد قابل توجهی باعث نفوذ ناپذیری بتن سخت می شود. به علاوه برای جلوگیری از پوسته شدن و مقاومت در مقابل آب های سولفاتی نیز کاربرد دارد.

مواد افزودنی تسریع کننده

برعکس کندگیرها این مواد افزودنی سرعت گیرش بتن را افزایش می دهند. این مواد بیشتر در هوای سرد کاربرد دارند. البته استفاده بیش از حد از مواد افزودنی بتن تسریع کننده می تواند معایبی نیز به دنبال داشته باشد. بنابراین باید کاملا حساب شده و اصولی مصرف شوند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

ضد یخ بتن چیست

ضد یخ بتن چیست؟

ضد یخ بتن یک افزودنی مایع بوده که برای محافظت از بتن استفاده می شود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.