محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی یکی از مهم ترین چالش های پیش روی سازندگان است. برای ساخت بتن در اکثر مواقع از سیمان پرتلند استفاده می شود. این نوع سیمان چسبندگی خوب و قیمت مناسبی دارد، اما متاسفانه در برابر حمله های اسیدی واکنش نشان داده و دچار خوردگی و تجزیه می شود. بنابراین یافتن راهکاری مناسب برای محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

از جمله محیط های اسیدی می توان از لوله های فاضلاب، شهرک های صنعتی با گازهای اتمسفری، باران های اسیدی، آب های شور و … نام برد. در چنین محیط هایی لازم است تمهیدات لازم اندیشیده شود تا بالاترین سطح محافظت وجود داشته باشد.

راهکارهایی برای محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

برای محافظت از بتن در برابر عوامل اسیدی راهکارهای زیر پیشنهاد داده می شود:

  • استفاده از سیمان های جایگزین به جای سیمان پرتلند
  • استفاده از مواد افزودنی
  • استفاده از ذرات نانو
  • استفاده از پوشش های ضد اسید

بررسی راهکارهای حفاظت از بتن در برابر حمله های اسیدی

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد برای محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی چهار راهکار پیشنهاد داده می شود. هر یک از این راهکارها خود دریایی از اطلاعات هستند و باید مهندسان اطلاعات کافی در مورد هر یک داشته باشند. در ادامه این پیشنهادات را به اختصار بررسی می کنیم .

  1. استفاده از جایگزین هایی برای سیمان پرتلند یکی از راهکارهای محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی است. در این روش می توان از بتن های جایگزین همچون بتن گوگردی یا بتن قلیا فعال استفاده کرد. در بتن های گوگردی از سیمان پرتلند استفاده نمی شود و نسبت ترکیبات به طور کل با بتن معمولی متفاوت است، اما ظاهر آن در پایان شبیه بتن های معمولی است. این بتن برای محیط های اسیدی یک گزینه بسیار عالی است. بتن قلیا فعال نیز از نوعی ماده جایگزین به جای سیمان پرتلند استفاده می کند. این بتن هم مقاومت خوبی در برابر حمله های اسیدی از خود نشان می دهد.
  2. با افزودن مواد جانبی نیز می توان تا حدی از سطح بتن در برابر تهاجمات اسیدی محافظت نمود. افزودنی های بتن از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند. بیشتر از ۱۵ ماده افزودنی پرمصرف برای بتن وجود دارد. در این میان هر ماده ای که باعث کاهش آب اختلاط بتن شود تاثیر مثبت دارد، زیرا هرچه درصد آب کاهش یابد بتن نفوذ ناپذیرتر می شود؛ بنابراین مقاومت بهتری نیز در برابر نفوذ عوامل مخرب خواهد داشت. بیشتر افزودنی هایی که بر پایه سیلیس هستند این ویژگی را دارند.
  3. راهکاری دیگر استفاده از نانو ذرات است. در این متد با استفاده از ذرات بسیار ریز، در حد نانو، فضاهای خالی در بتن را به حداقل می رسانند. بدین ترتیب مقاومت و نفوذناپذیری بتن افزایش یافته و طبیعتا در برابر تهاجمات اسیدی نیز بهتر مقاومت می کند. زیرا هر چه عوامل اسیدی کمتر به بتن نفوذ کنند تاثیر مخرب کمتری نیز خواهند داشت.
  4. استفاده از پوشش های ضد اسید جزو بهترین روش ها بحساب می آید. این پوشش ها بعد از سخت شدن بتن استفاده می شوند. پوشش های ضد اسید به شکل های مختلفی در بازار وجود دارند. برخی از آن ها بر پایه رزین سنتتیک هستند و ظاهری شبیه قیر دارند. آب بندها، لایه های شمشه کشی، رنگ های ضد اسید و … جز این دسته هستند. نوع دیگری از به شکل ورقه ای است. این ورق ها را می توان با روش های مکانیکی یا چسب بتن متصل نمود. ورق های رابر، الاستومتر و … جز این پوشش های ضد اسید هستند. دسته سوم از این پوشش ها را می توان ترکیبی از نوع اول و دوم دانست.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.