انتخاب روان کننده بتن مناسب

روان کننده بتن نوعی افزودنی پرمصرف برای مصالح ساختمانی است، تعیین نوع روان کننده بتن بسیار حائز اهمیت است چرا که برخی از این افزودنی ها در مواردی مناسب نبوده و حتی ممکن است اثرات عکس داشته باشد.

روان کننده ها به منظور افزایش مقاومت و کارایی بتن به آن اضافه می شوند. زیرا آن ها نقش مهمی در کنترل نسبت مقدار آب به سیمان دارند. جهت آشنایی بیشتر با افزودنی های بتن میتوانید مقاله روان کننده بتن چیست را مطالعه کنید.

در ادامه به بررسی عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع روان کننده بتن می پردازیم.

عوامل موثر بر تعیین نوع روان کننده بتن

شرایط اقلیمی، عاملی موثر در تعیین نوع روان کننده بتن

یکی از مهم ترین عوامل در تعیین نوع روان کننده بتن شرایط آب و هوایی محیطی است که بتن ریزی در آن انجام می شود. یک روان کننده به منظور افزایش روانی بتن بدون تغییر در میزان آب اضافه می شود. این مواد در شرایطی باعث زودگیری و در موارد دیگر باعث کندگیر شدن بتن می شوند. بنابراین انتخاب بهترین روان کننده با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار مهم است.

به عنوان مثال در شرایط آب و هوایی گرم و خشک استفاده از روان کننده های زودگیر به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا هوای گرم به خودی خود گیرش بتن را سریع می کند. بالعکس برخی از روان کننده ها خاصیت کندگیری نیز دارند. این نوع روان کننده بتن برای شرایط آب و هوایی سرد مطلوب می باشد. حتی در مناطقی که رطوبت هوا بالاست نوع روان کننده متفاوت است.

در شرایط اقلیمی مرطوب بیشتر روان کننده هایی کاربرد دارند که بتوانند اسلامپ بتن را به میزان قابل توجهی حفظ کنند. در آب و هوای گرم روان کننده های هوازا نیز توصیه نمی شوند.

حجم بتن ریزی و محل استفاده آن  

قطعا انتخاب روان کننده مناسب با حجم بتن و محل استفاده آن ارتباط مستقیم دارد. به علاوه مقدار استفاده شده از این ماده افزودنی نیز حائز اهمیت است. نوع روان کننده مورد استفاده و نیز مقدار آن باید بر اساس فرمول های دقیق تعیین شود. توصیه می شود برای بهترین انتخاب حتما با کارشناسان اهل فن در این زمینه مشورت کنید.

گاهی مواقع در برخی از پروژه ها ممکن است شرایط آب و هوایی، حمل و نقل و … همه جوره مساعد بوده و حتی نیازی به روان کننده ها نباشد. اما در مواردی حجم بتن ریزی بالاست و برای پرداخت آن زمان بیشتری لازم است. در چنین شرایطی یک روان کننده کندگیر موثر است. گاهی مواقع نیز برعکس این موضوع صادق است. در مجموع برای انتخاب بهترین روان کننده بتن باید به تمام جزییات دقت شود.

شرایط نگهداری و جا به جایی بتن

عواملی همچون حمل و نقل، شرایط نگهداری و ذخیره محصولات نیز در انتخاب نوع روان کننده بتن تاثیرگذار است. به عنوان مثال در پروژه های بزرگ معمولا کارگاه های بتن سازی در همان محل پروژه برقرار می شوند. در چنین شرایطی تنها یک روان کننده یا فوق روان کننده برای کاهش آب اختلاط بتن و افزایش مقاومت فشاری و خمشی معمولا جوابگوست (البته به شرط مساعد بودن شرایط آب و هوایی و …).

اما در مواردی ایجاد کارگاه بتن سازی در محل پروژه امکان پذیر نبوده یا توجیه اقتصادی ندارد. در این حالت بتن آماده باید از محلی به محل دیگر جا به جا شود. بنابراین باید گیرش بتن به نسبت به تعویق بیفتد. پس به ناچار باید از روان کننده یا فوق روان کننده کندگیر استفاده نمود. البته این تنها یک مثال ساده بود. زیرا شرایط نگهداری و حمل و نقل و … می توانند باعث تغییر نوع روان کننده بتن شوند.

اسلامپ بتن

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر نوع روان کننده بتن اسلامپ یا همان روانی و کارایی بتن است. تست اسلامپ معمولا از بتن شاهد گرفته می شود تا میزان کارایی و روانی مورد نیاز بتن تعیین شود. مقدار اسلامپ بتن در تعیین اینکه از چه نوع روان کننده یا فوق روان کننده ای استفاده کنید نقش بسزایی دارد.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.