بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این صنعت نیز با فناوری جدید تولید می‌شوند. یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی که از آن در موارد مختلف استفاده می‌شود، بتن است. یکی از مواد شیمیایی که به بتن اضافه می‌شود، روان کننده بتن است. از روان کننده در بتن باعث بهبود خواص آن می‌شود. در مقالات گذشته درباره افزودنی روان کننده بتن و نحوه انتخاب درست این افزودنی صحبت کرده ایم. در این مقاله با مروری بر تعریف این افزودنی به بررسی مزایای روان کننده بتن خواهیم پرداخت. برای خرید این محصول و دریافت قیمت روان کننده بتن میتونید به سایت فروشگاهی کپکوکالا مراجعه نمایید.

مزایای روان کننده بتن

انواع افزودنی بتن چیست؟

افزودنی‌های شیمیایی که تحت عنوان روان کننده وارد بازار می‌شوند، در سه گروه اصلی تولید می‌شوند. این سه گروه مهم شامل موارد زیر هستند:

 • نسل اول روان کننده بتن
 • نسل دوم روان کننده بتن که فوق روان کننده‌ها
 • نسل سوم روان کننده‌های بتن که ابر روان‌ کننده هستند

نسل اول روان کننده‌های بتن:

روان کننده‌های نسل اول، از سری روان کننده‌هایی هستند که مهم ترین ماده اولیه برای تولید آن ها لیگنوسولفونات است. از این روان کننده‌ها، برای مواردی استفاده می‌شود که نیاز داریم مقدار زیادی آب را در بتن کاهش دهیم.

نسل دوم روان کننده‌ها:

این سری از مواد روان کننده در بتن  فوق روان کننده هستند. میزان قدرت این مواد روان کننده در مقایسه با میزان عملکرد نسل اول، بیش‌تر است و در صنعت ساخت و ساز از آن‌ها استفاده می‌شود. در کنار مزیت‌هایی که استفاده از فوق روان کننده به وجود می‌آورد معایبی هم وجود دارد. به دلیل حساسیتی که استفاده از فوق روان کننده‌ها دارد، باید از شیوه مصرف این مواد افزودنی آگاهی کسب کنید. هنگام ترکیب این موارد روان کننده ممکن است خواص آن‌ها بر اثر واکنش‌های ناخواسته از بین بروند. از دیگر معایب استفاده از روان کننده‌های نسل دوم، این است قابلیت حفظ خواص بتن در طولانی مدت را ندارند.

نسل سوم ابر روان کننده‌ها:

افزودنی‌های روان کننده در بتن هستند، بر پایه‌ی کربوکسیلات‌ها تولید می‌شوند و در اختیار مشتری قرار می گیرند. میزان کارایی این افزودنی‌ها در مقابل سایر روان کننده‌ها بیش‌تر است. این روان کننده‌ها در کنار این که با اقتصادی‌ترین قیمت وارد بازار می‌شوند، مزیت‌های زیادی دارند. استفاده از این روان کننده‌ها از افت اسلامپ جلوگیری می‌کند. وجود ابر روان کننده‌ها در ترکیب بتن از خمیر شدن ملات جلوگیری می‌کند، باعث می‌شود حباب سازی در بتن کاهش پیدا کند. علاوه بر این موارد که ذکر شد، استفاده از ابر روان کننده‌ها باعث بهبود خاصیت پمپ پذیری بتن می‌شود، کارایی بتن را افزایش می‌دهد که باعث راحت شدن  استفاده از بتن  می‌شود و سرعت ساخت و ساز را بالا می‌برد.

مواد روان کننده بتن چیست؟

روان کننده در بتن، یکی از مهم ترین افزودنی‌های شیمیایی است که در صنعت ساخت و ساز، از آن در موارد مختلف استفاده می شود. مزایای روان کننده بتن و خواص آن بسیار زیاد است و باعث بهبود کیفیت بتن می‌شود.

از روان کننده بتن برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • برای نرم کردن خمیر بتن
 • برای ایجاد خاصیت شکل پذیری در بتن
 • از بین بردن خاصیت چسبندگی بتن
 • شرایط کار کردن با بتن، راحت‌تر میشود.

این موضوع باعث می‌شود که کار کردن با بتن آسان‌‌تر شود، زیرا اصطکاک بین بتن و سطح مورد نظر از بین می‌رود. در مواردی که لازم است از بتن استفاده کنیم، مهم ترین معیارها در انتخاب بتن سیال بودن و کارایی بالای آن است، اضافه کردن روان کننده به بتن این ویژگی‌های مهم را ایجاد می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از روان کننده های بتن مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مقاله:روان کننده بتن چیست؟

انواع روان کننده بتن

روان کننده بتن در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • افزودنی شیمیایی به شکل پودر
 • افزودنی شیمیایی به شکل مایع

روان کننده خواص بتن را بهبود می‌دهد و کارایی آن را بالا می‌برد.

زمان اضافه کردن روان کننده بتن

در دو زمان امکان اضافه کردن روان کننده به بتن وجود دارد:

 1. وقتی مواد اولیه بتن را مخلوط می‌کنیم، می توانیم از مواد شیمیایی روان کننده نیز استفاده کنیم
 2. یا قبل از سفت شدن خمیر، روان کننده را به آن اضافه کنیم.

از مهم‌ترین خواص و مزایای روان کننده بتن

از مهم‌ترین خواص مواد روان کننده بتن میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 •   آب بتن را کاهش می‌دهند بدون این که اسلامپ بتن دچار تغییر شود.
 •   این مواد این قابلیت را دارند که اسلامپ بتن را افزایش دهند ولی در مقدار آب هیچ تغییری ایجاد نکنند

با توجه به مزیت‌های فراوانی که این مواد دارند، امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد افزودنی پرکاربرد که در صنعت ساختمان سازی جایگاه ویژه‌ای دارند، به عنوان کاهنده آب بتن نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 • این مواد در کنار این مورد که آب بتن را کاهش می‌دهند، اسلامپ را ثابت نگه می‌دارند
 • نتیجه مقاومت بتن زیاد می‌شود.
 •   هنگامی که لازم باشد سیمان کم استفاده شود، اسلامپ افزایش یابد در حالی که میزان آب را زیاد نکنیم، اهمیت مواد روان کننده بتن بیش‌تر به چشم می‌خورد.

برای دریافت اطلاعات درباره انتخاب درست روان کننده بتن مقاله زیر را مطاله نمایید.

مقاله:انتخاب روان کننده بتن مناسب

گروه‌های اصلی روان کننده بتن:

روان کننده‌ها دارای سه گروه اصلی هستند؛

 • روان کننده معمولی
 • روان کننده کند‌گیر کننده
 • روان کننده تند‌گیر کننده

بتن در حالت‌های مختلف تازه ساخته شده و خمیری شکل، به نوع متفاوت تحت تاثیر مواد روان کننده قرار می‌گیرد. برای مثال بتن خمیری شکل با اضافه شدن مواد روان کننده، ویژگی‌های پرداخت، جمع شدگی و گیرایی آن تحت تاثیر مواد روان کننده قرار می‌گیرند.  وقتی بتن تازه ساخته شده باشد، ویژگی‌های آن مثل پمپ پذیری خواص فیزیکی، و کارایی تحت تاثیر مواد روان کننده بتن قرار می‌گیرند.

مزایای روان کننده بتن چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن با کیفیت، داشتن خواص مکانیکی با کارایی بالا است. برای این که به این ویژگی دست پیدا کنیم باید نسبت آب و سیمان‌ را کنترل کنیم. هر چه این نسبت کم‌تر باشد ویژگی‌های مکانیکی بتن بهبود خواهد یافت. از مهم‌ترین مزایای روان کننده بتن این است که نسبت آب و سیمان بتن را تنظیم می کنند. در نتیجه استفاده از این مواد روان کننده، مقاومت بتن نیز افزایش خواهد یافت و نفوذ پذیری آن در برابر آب کم می‌شود. وقتی در ترکیب بتن از مواد روان کننده استفاده می‌شود، بتن در برابر خشک شدن، ذوب شدن، یخ زدن، رطوبت زیاد، مقاوم می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های بتن، این است که باید سیال و شکل‌پذیر باشد.‌ با داشتن این ویژگی‌ها کارایی بتن افزایش می‌یابد، استفاده از روان کننده باعث ایجاد این ویژگی‌ها می‌شود. وقتی از مواد روان کننده بتن استفاده می‌شود، میزان حرارت هیدراتاسیون کاهش می‌یابد و کیفیت بتن افزایش می‌یابد. برای تولید انواع مواد روان کننده، از مواد و عناصر مختلف استفاده می‌شود. هر یک از این روان کننده‌ها با توجه به ترکیب خاصی که دارند، بر میزان گیرایی بتن تاثیر می‌گذارند. هر چه میزان آب موجود در بتن کم‌تر شود، اسلامپ آن زیاد‌تر می‌شود در نتیجه بتن دوام بیش‌‌تر می‌یابد.

کم شدن آب بتن به عوامل مختلف از جمله؛

 • نوع سیمان
 • میزان خاکستر بادی و روباره
 • مقدار هوا
 • شیوه استفاده از روان کننده‌ در بتن
 • نسبت آب و سیمان
 •   نوع سنگدانه‌های سیمان

کاهش تخلخل در بتن میزان نفوذپذیری آن را نیز کم می‌کند، استفاده از روان کننده‌ها باعث کاهش تخلخل می‌شود. وقتی از روان کننده استفاده می‌شود، این امکان به وجود می آید که عیار سیمان را کاهش دهیم، در نتیجه نفوذ پذیری بتن کم می‌شود. در نهایت با این توصیفات مواد روان کننده باعث می‌شوند بتن، مقاوم، با کیفیت بالا، نفوذ ناپذیر شود و کارایی آن افزایش یابد.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

قیمت هر لیتر روان کننده بتن

تعیین قیمت هر لیتر از روان کننده بتن قیمت هر لیتر روان کننده بتن بستگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.