خواص فوق روان کننده بتن چیست؟

فوق روان کننده بتن به افزودنی‌های شیمیایی، با خواص روان کنندگی گفته می‌شود. این مواد فوق روان کننده، به کاهنده‌های  شدید آب نیز معروف هستند. هنگام استفاده از این فوق روان کننده‌ها، آب موجود در بتن به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، این میزان از کاهش آب در هنگام استفاده از فوق روان کننده، در حدود چهار برابر نسبت به زمانی است، که از سایر روان کننده‌ها استفاده می‌شود، این میتواند مقدمه ای کوتاه از بیان خواص فوق روان کننده بتن باشد. جهت اطلاع از انواع فوق روان کننده بتن به سایت کپکو مراجعه کنید انواع محصولات ما را مشاهده بفرمایید. در واقع مهم‌ترین نکته که باعث ایجاد تفاوت بین روان کننده‌های معمولی، فوق روان کننده‌ها و کاهنده‌های آب می‌شود، این است که هر کدام چه تاثیری بر کاهش مقدار آب دارند.

خواص فوق روان کننده بتن چیست؟

از آن جایی که قدرت مواد فوق روان کننده بتن، در  کاهش میزان آب موجود در بتن به طور قابل توجهی بالا است، این مواد افزودنی به کاهنده‌های شدید و یا کاهنده‌های قوی آب نیز معروف هستند. در صنعت ساخت و ساز برای تولید بتن با کیفیت، پایدار و با دوام از سال‌های دور این افزودنی‌های فوق روان کننده، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. امروزه نیز این مواد شیمیایی با طراحی های نوین و با کیفیت بهتر، تولید می‌شوند و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند. از آن جایی  که این مواد افزودنی هر روز اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند، آگاهی از ساختار، تاثیر آن‌ها بر کیفیت بتن، عملکرد آن‌ها در ساخت بتن نیز موضوع مهمی است. برای بررسی برند های معتبر سازنده این محصولات و دریافت قیمت فوق روان کننده بتن میتوانید به سایت معتبر کپکو و یا کپکوکالا مراجعه نمایید.

در مقاله امروز به بررسی خواص فوق روان کننده بتن خواهیم پرداخت:

مزایای بتن روان چیست؟

بتن روان دارای مزیت های بسیاری از جمله موارد زیر می باشد:

 • برای انجام بتن ریزی در مقاطع باریک و لوله‌های زیر آب به کار ببریم.
 • بتن روان مایع است و کارایی آن بالا است.
 • بدون استفاده از فشرده سازی قابل استفاده است.
 • در آن آب انداختگی اتفاق نمی‌افتد و ترکیب آن منسجم است.
 • با داشتن این ویژگی‌های مطلوب و مزیت‌های فراوان، هزینه‌های مربوط به عملیات بتن ریزی نیز کاهش پیدا می‌کند.

برای دست یابی به بتن روان، از مواد فوق روان کننده که حاوی عامل روان کننده هستند، استفاده می‌کنیم. قدرت این افزودنی‌ها در ایجاد اسلامپ بالا زیاد است، به حدی که هنگام به کارگیری این مواد، اسلامپ هفتاد و پنج میلی متر به دویست و سی میلی متر افزایش می‌یابد. هنگامی که اسلامپ بتن به بیش‌تر از صد و نود میلی متر برسد، به آن بتن روان گفته می‌شود.

فوق روان کننده بتن چیست؟

فوق روان کننده بتن از سری مواد شیمیایی و افزودنی است، از مهمترین خواص فوق روان کننده بتن کاهندگی آب و روان کنندگی بتن و در ساخت بتن تاثیر زیادی دارند. برای تولید این مواد فوق  روان کننده، از زنجیره‌های بلند  ترسازهای آنیونی که شامل تعداد زیادی گروه‌های قطبی هستند، استفاده می‌شود. این زنجیرهای هیدروکربنی دارای وزن مولکولی زیادی هستند. هنگامی که این مواد فوق روان کننده را به ترکیب بتن اضافه می‌کنیم، مواد فوق روان کننده به ذرات سیمان جذب می‌شوند. در ادامه بارهای منفی توسط ترسازهای مواد روان کننده تولید می‌شوند، این بار منفی ایجاد شده باعث کاهش کشش سطح آب می‌شود، در نتیجه میزان روانی بتن افزایش پیدا می‌کند.

مهم ترین نکته‌ای که باید در هنگام مقایسه مواد روان کننده معمولی با مواد فوق روان کننده، در نظر گرفته شود:

 • شیوه مصرف این مواد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با چیستی فوق روان کننده بتن مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مقاله:افزودنی فوق روان کننده بتن چیست؟

شیوه مصرف فوق روان کننده بتن

هنگام استفاده از مواد فوق روان کننده، این قابلیت وجود دارد که:

 1. تا یک درصد وزن سیمان، هنگامی که اسلامپ بتن به اندازه دویست تا دویست و پنجاه میلی متر است، این مواد مصرف شوند.
 2. در این شرایط آب انداختگی بتن دچار تغییر نخواهد شد و در گیرش بتن تاخیر زیاد اتفاق نمی‌افتد.

یکی از نکاتی که باید در مورد استفاده از مواد فوق روان کننده در نظر گرفت:

 1. ذرات کلوییدی زنجیرهای بلند مخلوط، با توجه به این که در چه اندازه‌ای هستند، باعث می‌شوند کانال‌های جریان آب بسته شوند.
 2. در نتیجه بسته شدن این کانال‌ها، از آب انداختن بتن جلوگیری می‌شود.
 3. بسته شدن کانال‌های جریان آب، هم چنین باعث می‌شود که استفاده از مواد فوق روان کننده از جدا شدن بتن پیشگیری کند.

پراکنده شدن ذرات سیمان در بتن اگر به طور استاندارد انجام شود، فرآیند هیدراتاسیون با سرعت بیش‌تری انجام می‌شود. به همین دلیل اغلب بتن‌هایی که حاوی مواد فوق روان کننده هستند، به ندرت دچار کند‌گیری می‌شوند.

ویژگی بتن حاوی فوق روان کننده بتن

بتن‌هایی که حاوی مواد فوق روان کننده هستند:

 • سرعت گیرایی زیادی دارند
 • به سرعت سخت می‌شوند.
 • آب بتن را در حد چشمگیری کاهش میدهد.

اغلب مواد فوق روان کننده بتن که از نسل اول هستند، مصرف چندانی ندارند. این مواد خیلی سریع  خاصیت اسلامپ خود را از دست می‌دهند. به این نکته اشاره کردیم که از مهم‌ترین خواص روان کننده بتن، تاثیر زیاد آن‌ها در کاهش آب بتن است. به طور معمول مواد روان کننده معمولی در حدود پنج تا ده درصد آب بتن را کاهش می‌دهند. این در حالی است که استفاده از فوق روان کننده‌ها، باعث کاهش بیست و پنج تا سی درصد آب بتن می‌شود.

مزایای فوق روان کننده بتن چیست؟

فوق روان کننده‌ها با مزیت‌های فراوانی که دارند، یکی از پر مصرف‌ترین مواد و مصالح ساختمانی هستند. این مواد:

 • خواص مکانیکی بتن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 • مقاومت فشاری و مقاومت خمشی بتن با به کار گیری مواد فوق روان کننده، افزایش می‌یابد.
 • در واقع مواد فوق روان کننده بتن با تاثیری که در بهبود خواص مکانیکی بتن دارند، هر روز در حال گسترش و توسعه هستند.

در ساخت بتن پیش ساخته، موارد زیادی باید در نظر گرفته شوند تا بتن با کیفیت تولید شود. این بتن‌ها نیاز دارند که با مقاومت اولیه بالایی تولید شوند، در نتیجه گردش کار قالب‌های بتن پیش ساخته با سرعت بیش‌تری انجام می‌شود. میزان مقاومت فشاری در بتن‌هایی که نسبت آب در آن‌ها به یک اندازه است، متفاوت است؛ مقاومت فشاری در بتن‌های حاوی فوق روان کننده بیش‌تر است.

انواع فوق روان کننده بتن

مواد فوق روان کننده در انواع مختلف تولید می‌شوند؛

 • فوق روان کننده کربوکسیلاتی
 • فوق روان کننده نفتالینی
 • فوق روان کننده لیگنوسولفونات

مواد فوق روان کننده به شکل مایع و پودر در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند. این مواد با توجه به این که از چه عناصری ساخته شده‌اند، و با توجه به این که ترکیب شیمیایی آن‌ها به چه شکل باشد، بر میزان گیرایی بتن اثر می‌گذارند. هم چنین میزان مصرف این مواد بر سرعت و کاهش سرعت گیرایی بتن اثر دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با مزایای فوق روان کننده بتن بر پایه پلی کربکسیلات مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مقاله: پلی کربوکسیلات چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟

عملکرد انواع افزودنی فوق روان کننده

مهم ترین عملکرد این مواد افزودنی و فوق روان کننده:

 1. خواص و ویژگی‌های بتن را بهبود می‌بخشند.
 2. در نتیجه استفاده از این مواد در ترکیب بتن، میزان مصرف آب در بتن کاهش پیدا می‌کند و کیفیت و کارایی بتن نیز افزایش پیدا می‌یابد.

پایه تولید انواع افزودنی فوق روان کننده

مواد فوق روان کننده بر دو پایه زیر تولید میشوند:

 • پایه مواد آلی
 • مواد شیمیایی

استفاده از این افزودنی‌ها باعث موارد زیر در بتن می‌شود:

 • رفع منافذ
 • پیشگیری از ایجاد ترک در بتن
 • ایجاد انسجام و روانی بالا

اغلب مواد فوق روان کننده بتن، بر اساس مواد آلی هستند، این مواد شیمیایی هم چنین باعث مهار شدن اسیدهای هیدروکسید و کربوکسیلیک می‌شوند.

مواد فوق روان کننده به طور معمول حاوی عامل روان کننده هستند، با تاثیر این مواد افزودنی حداقل پانزده درصد مصرف آب، برای ساخت بتن کاهش پیدا می‌کند. این افزودنی‌ها با تاثیری که بر ذرات سیمان دارند، باعث می‌شوند این ذرات به خوبی ترکیب شوند، روان سازی بتن به طور کامل انجام شود و بتن ریزی به طور یکنواخت صورت بگیرد. برای این که بتوانیم میزان اسلامپ بتن تازه را افزایش دهیم، کارایی بتن را زیاد کنیم و یک بتن روان برای بتن ریزی در مقاطع مختلف آماده کنیم، مواد افزودنی با خاصیت فوق روان کنندگی بهترین راه حل هستند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

قیمت هر لیتر روان کننده بتن

تعیین قیمت هر لیتر از روان کننده بتن قیمت هر لیتر روان کننده بتن بستگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.