روان کننده بتن چیست؟

روان کننده بتن یا همان کاهنده آب یکی از افزودنی های بتن است. بتن پس از مخلوط شدن با این ماده، دارای نوعی نیروی دافعه میان ذرات سیمان می گردد. این نیرو در اثر نوعی بار الکتریکی که حاصل افزودن بتن است حاصل می شود. در نتیجه‌، بتن حالتی نرم پیدا می‌کند. روان کننده موجب بوجود آمدن بتنی با پایداری بیشتراست.

روان کننده بتن

 

عملکرد روان کننده بتن

روان کننده ترکیبات مختلفی از مواد اصلی را در شامل می شود. کاهنده آب کندگیر کننده برای جبران تاثیر منفی حاصل  از هوای گرم همچون تسریع زمان گیرش و کم شدن مقاومت ۲۸ روزه و نیز حفظ کارایی بتن در مدت زمان قرار دهی و تراکم بکار برده می شود.

برای حل نمودن خاصیت دیر گیری ، روان کننده  را با ترکیبات تند گیر کننده مخلوط می کنند تا قدرت کاهندگی و یا روان کنندگی آن با توجه به میزان مصرف آن باشد. همچنین با توجه به خنثی بودن، زودگیر یا کندگیر بودن این مواد، تقسیم بندی های خاصی بوجود می آید.

امروزه قدرت حفظ روانی یکی از ویژگی های این نوع افزودنی ها به حساب می آید. تفاوت در میزان مصرف و قیمت نیز موضوعیت دارد و تعیین کننده است. همچنین با توجه به امکان کاهش عیار سیمان‌، استفاده از این افزودنی‌ها در بتن ریزی حجیم و بتن ریزی در هوای گرم برای کاهش گرمای هیدراتاسیون خوب است .

در صورت استفاده از این افزودنی‌ها در مخلوط بتنی بدون تغییر مقدار آب اختلاط، این افزودنی‌ها به عنوان روان کننده بتن عمل می کند که این خاصیت به بتن ریزی در سازه‌ای با تراکم آرماتور زیاد کمک می کند و عملیات تراکم را آسان تر می سازد.

روان کننده‌ها معمولاً به مقدار ۰٫۱ تا ۰٫۴ درصد وزن سیمان استفاده می شود.

اثرات ناشی از هر افزودنی بستگی به مقدار مصرف و طبیعت آن دارد. زمانی که سیمان پرتلند با آب مخلوط می‌شود، به علت کم بودن نیروی دافعه بین ذرات سیمان، این ذرات به هم چسبیده و ‌کلوخه‌هایی را ایجاد می نمایند. روان کننده بتن، کلوخه‌های شکل گرفته باز شده و ذرات سیمان به صورت تقریباً مجزا پراکنده می‌شوند. کاهش نیروهای جذب کننده بین ذرات سیمان اجازه حرکت بیشتری را به آن ها می‌دهد. مکانیزم‌های مختلفی از قبیل جذب مولکول‌های آلی در لایه‌های مختلف، ایجاد غلافی از مولکول‌های آب، آزاد شدن آب‌ بین ذرات سیمان، ایجاد تاخیر در فرآیند هیدراتاسیون سیمان و تغییر مورفولوژی، در توضیح اثر روان کنندگی افزودنی‌های کاهنده آب در نسبت آب به سیمان ثابت بحث گشته است.

روان کننده های بتن باید به گونه ای به بتن اضافه گردند که سریع و به صورت یکنواخت در مخلوط بتنی پخش شوند. این عمل ، از طریق اضافه کردن افزودنی به آب بتن که بعد از اختلاط سنگدانه ها و سیمان به مخلوط اضافه می شودممکن است. بهترین زمان افزودن هنگام اضافه کردن  افزودنی درست در انتهای مخلوط سنگدانه ها ، سیمان و آب ترکیب گردند.

عملکرد روان کننده بتن

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی یکی از مهم ترین چالش های پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.