فونداسیون چیست؟

فونداسیون چیست؟  از مهم ترین عنصر در هر ساخت و ساز ، پایه و اساس ساختمان است که مانند پاها برای بدن است. پایه و اساس در هر ساخت و ساز خانه را بالاتر از سطح زمین نگه می دارد ، در برابر حرکت زمین در اطراف آن مقاومت می کند و در برابر سرما عایق بندی می کند. نوع فونداسیون مورد نیاز برای هر ساختمان به نوع و اندازه ساختمان و همچنین ظرفیت تحمل ایمن خاک اطراف آن که پایه در آن بنا شود ، بستگی زیادی دارد.

فونداسیون چیست

انواع فونداسیون چیست؟

فونداسیون چیست؟

فونداسیون ساختمان به طور کلی به دو دسته گسترده تقسیم می شوند:

  1. بنیادهای کم عمق
  2. بنیادهای عمیق

ما نگاهی خواهیم انداخت به این انواع  تا بتوانیم کاملتر به سوال فونداسیون چیست و نحوه تفاوت آن ها با یکدیگر پاسخ داد.

برای مطالعه بیشتر این مقاله را نیز بخوانید: انواع روش های گودبرداری چیست؟

فونداسیون کم عمق چیست؟

ساختمان پایه های کم عمق ساختمان ، که اغلب به عنوان پهن یا پایه باز گفته می شود ، زیرا بار هر ستون ساختمان در یک منطقه بزرگتر پخش می شود، بیشتر برای ساختمان های سبک وزن با شرایط خاک بسیار مناسب استفاده می شوند. این نوع پایه یک لایه یکنواخت دارد و عموماً ۳ متر عمق دارد.

انواع مختلفی از پایه های کم عمق نیز وجود دارد که عبارتند از:

  • فونداسیون پایه دیواری
  • پایه نوار
  • پایه مات

پایه دیواری

این نوع در توزیع یکنواخت بار به زمین کمک می کند. تمام طول دیوار را اجرا می کند و با پراکنده کردن وزن در یک منطقه بزرگتر ، ثبات بهتری در ساختمان ایجاد می کند. بیشتر پایه های دیواری از سیمان ، آجر و بتون ساخته می شوند و بیشتر برای ستون های منفرد استفاده می شوند.

 پایه نوار

پایه های نواری بیشتر در ساخت و سازهای قدیمی ساختمان که از سنگ تراشی استفاده می کنند استفاده می شود. در اصل ، نوار بلند است که به پشتیبانی از کل وزن دیوار کمک می کند. پایه های نوار اکثراً از نزدیک با هم پخش می شوند تا جایی که پایه های پخش شده با هم تداخل دارند یا لمس می شوند ، به این معنی که از ستون های مجزا استفاده نمی شود.

پایه مات

از آنجایی که وزن این سازه در کل مساحت ساختمان پخش می شود ، بیشتر آن ها برای بارهای سنگین ساختاری استفاده می شوند. اغلب اوقات ، هنگام ساخت زیر زمین از پایه های تشک استفاده می شود و کل دال زیر زمین به عنوان پایه ساختمان عمل می کند.

فونداسیون عمیق چیست؟

فونداسیون چیست؟

ساختمان در این نوع بنای ساختمان ، بار سازه به جای افقی به صورت عمودی پخش می شود ، یعنی عمق آن از عرض بیشتر است.

  • فوندانسیون شمع و پیر

شمع و پیر

رایج ترین انواع پایه های عمیق ساختمان هستند. توده این نوع پایه برای ساختارهای مرتفع مانند آسمان خراش ها برای پشتیبانی از بارهای سنگین و غلیظ آن ها استفاده می شود. آن ها تکه های دایره ای از بتن یا هر ماده دیگری هستند که برای حمایت از یک سازه به داخل زمین فرو می روند. هنگامی که لایه خاک سطحی به اندازه کافی قوی نباشد که از وزن یک ساختمان پشتیبانی کند ، از پایه های شمع استفاده می شود زیرا در لایه ای عمیق تر و قوی تر از خاک ساخته می شوند. اسکله این نوع پایه کاملاً شبیه به شمع است اما به اندازه شمع زیاد نمی شوند و برای انتقال بارها به بلبرینگ متکی هستند.

آن ها معمولاً از اسکله های بتونی یا پست های چوبی ساخته شده اند و در مقایسه با پایه های بتونی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.

نتیجه: در کل ، پایه ها یک عنصر اساسی در هر ساخت و ساز ساختمان هستند و باید به آن ها توجه ویژه ای شود. از این مقاله می توان دریافت که وضعیت خاک اطراف آن ، نوع سازه ، وزن بار همه اجزای اساسی برای تعیین بنیاد مورد نیاز یک ساختمان در نظر گرفته شده است.

برای مطالعه بیشتر این مقاله را نیز بخوانید: فونداسیون ساختمان چیست؟

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

راه های ترمیم بتن و تقویت سازه

راه های ترمیم بتن و تقویت سازه

با توجه به قدمت بناهای بتنی و نیاز به ترمیم بتن و تقویت سازه طی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.