استفاده از اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

امروزه استفاده از پیچ و مهره ها در سازه های فلزی بسیار متداول شده است که مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد، در ادامه به بررسی این مزایا میپردازیم.

مزایای استفاده از اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

 • مقاومت بیشتر آن نسبت به سازه های جوشی در برابر زلزله
 • سرعت بالای انجام پروژه و اتصالات اسکلت فلزی به دلیل پیش ساخته بودن کیفیت بالاتری را به همراه دارد .
 • به دلیل عدم نیاز به جوشکاری زمان کمتری نیاز است و در موقغیت های سخت سرعت بالاتری را به دلیل عدم نیاز به جوشکاری به همراه دارد.

اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

 • سرعت اجرا:

سرعت اجرای سازه‌های فلزی پیچ و مهره‌ای نسبت به اتصالات جوشی بالاتر می‌باشد و زمان ساخت سازه‌ فلزی پیچ و مهره‌ای کم‌تر از سازه‌های با اتصالات جوشی است و با توجه به مدت زمان بالای اجرای پروژه‌های کشورمان این نوع از سازه‌ها جهت کاهش زمان ساخت پیشنهاد می‌گردد.

 • امکان استفاده در مدیریت حوادث

با توجه به امکان جابجایی این گونه سازه‌ها امکان جابجایی و نصب آن در مناطق بحران زده مانند سیل و زلزله امکان پذیر است.

 • کیفیت ساخت سازه:

کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه های طراحی شده و تحت نظارت واحد کنترل کیفی قابل مقایسه با سازه های جوشی که در محل نصب سازه ساخته می شود نمی باشد و دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد.

 • مقاومت بالا:

در دماهای بالا اتصالات پیچ ومهره ای مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند، امکان تخریب سازه بسیار کمتر از اتصالات جوشی است.

 • هزینه کمتر:

اجرای ساختمان پیچ و مهره ای به لحاظ  اقتصادی هزینه کمتری به مالک تحمیل کند ولی این بدان معنی نیست که در دو سازه که کاملا مقاطع آن یکسان می باشد سازه پیچ و مهره ای کم هزینه تر باشد. ولی به دلیل باز بودن دست طراح در بهینه سازی و ساخت مقاطع با وزن کمتر امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی امکان پذیر است.

 • امکان تغییر در اعضای سازه‌:

اعضای سازه‌های فولادی را که با پیچ به یکدیگر متصل شده‌اند، می‌توان از هم جدا نمود و در محل دیگری مجدداً  آن ها را به یکدیگر متصل و سازه جدیدی را احداث نمود. این موضوع در اجرای سازه‌های موقت نظیر پل‌ها و داربست‌های غیردائم اهمیت ویژه‌ای دارد.

 • امکان اجرا در تمامی شرایط مکانی:

معمولاً در شهر‌ها به دلیل عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت‌، اغلب پیمانکاران دچار زحمت فراوان شده که با استفاده از این نوع سازه‌ها، قابلیت اجرا در شلوغ‌ترین و کم حجم‌ترین موقعیت‌ها را فراهم کرده است.

 • اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر:

دست محاسب در انتخاب مقاطع خاص مانندIPE  بسته بوده و مجبور است با اضافه کردن ورق و جوشکاری اضافی به مقطع مورد نظر خود برسد. حال آن که در ساختمان پیچ و مهره‌ای امکان اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر وجود دارد. استفاده از ورق در ساخت مقاطع و پرت آهن آلات به کمترین میزان میرسد.

استفاده از سازه های پیچ و مهره ای نیازمند اجرای درست و دقیق است و باید میزان پیش تنیدگی در پیچ ها رعایت گردد و هنگام اجرا و نصب باید باهم منطبق باشند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

ضد یخ بتن چیست

ضد یخ بتن چیست؟

ضد یخ بتن یک افزودنی مایع بوده که برای محافظت از بتن استفاده می شود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.