اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی چیست؟

امروزه استفاده از اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی بسیار متداول شده است که مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد، در ادامه به بررسی این مزایا می پردازیم.

مزایای استفاده از اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

  • مقاومت بیشتر آن نسبت به سازه های جوشی در برابر زلزله
  • سرعت بالای انجام پروژه و اتصالات اسکلت فلزی به دلیل پیش ساخته بودن کیفیت بالاتری را به همراه دارد .
  • به دلیل عدم نیاز به جوشکاری زمان کمتری نیاز است و در موقغیت های سخت سرعت بالاتری را به دلیل عدم نیاز به جوشکاری به همراه دارد.

اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

سرعت اجرا اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی:

سرعت اجرای سازه‌های فلزی پیچ و مهره‌ای نسبت به اتصالات جوشی بالاتر می‌باشد و زمان ساخت سازه‌ فلزی پیچ و مهره‌ای کم‌تر از سازه‌های با اتصالات جوشی است و با توجه به مدت زمان بالای اجرای پروژه‌های کشورمان این نوع از سازه‌ها جهت کاهش زمان ساخت پیشنهاد می‌گردد.

امکان استفاده در مدیریت حوادث

اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

با توجه به امکان جابجایی این گونه سازه‌ها امکان جابجایی و نصب آن در مناطق بحران زده مانند سیل و زلزله امکان پذیر است.

کیفیت ساخت سازه:

کیفیت ساخت سازه با امکانات موجود در کارخانه و طبق نقشه های طراحی شده و تحت نظارت واحد کنترل کیفی قابل مقایسه با سازه های جوشی که در محل نصب سازه ساخته می شود نمی باشد و دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد.

مقاومت بالا:

اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

در دماهای بالا اتصالات پیچ ومهره ای مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند، امکان تخریب سازه بسیار کمتر از اتصالات جوشی است.

هزینه کمتر:

اجرای ساختمان پیچ و مهره ای به لحاظ  اقتصادی هزینه کمتری به مالک تحمیل کند ولی این بدان معنی نیست که در دو سازه که کاملا مقاطع آن یکسان می باشد سازه پیچ و مهره ای کم هزینه تر باشد. ولی به دلیل باز بودن دست طراح در بهینه سازی و ساخت مقاطع با وزن کمتر امکان کاهش وزن سازه توسط طراح به راحتی امکان پذیر است.

این مقاله هم مطالعه نمایید: مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

امکان تغییر در اعضای سازه‌:

اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

اعضای سازه‌های فولادی را که با پیچ به یکدیگر متصل شده‌اند، می‌توان از هم جدا نمود و در محل دیگری مجدداً  آن ها را به یکدیگر متصل و سازه جدیدی را احداث نمود. این موضوع در اجرای سازه‌های موقت نظیر پل‌ها و داربست‌های غیردائم اهمیت ویژه‌ای دارد.

امکان اجرا در تمامی شرایط مکانی:

معمولاً در شهر‌ها به دلیل عدم وجود موقعیت و مکان مناسب جهت ساخت‌، اغلب پیمانکاران دچار زحمت فراوان شده که با استفاده از این نوع سازه‌ها، قابلیت اجرا در شلوغ‌ترین و کم حجم‌ترین موقعیت‌ها را فراهم کرده است.

اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر:

اتصالات پیچ و مهره ای در سازه های فلزی

دست محاسب در انتخاب مقاطع خاص مانند IPE بسته بوده و مجبور است با اضافه کردن ورق و جوشکاری اضافی به مقطع مورد نظر خود برسد. حال آن که در ساختمان پیچ و مهره‌ای امکان اجرا و تولید مقاطع سبک‌تر و با مقاومت بیشتر وجود دارد. استفاده از ورق در ساخت مقاطع و پرت آهن آلات به کمترین میزان میرسد.

استفاده از سازه های پیچ و مهره ای نیازمند اجرای درست و دقیق است و باید میزان پیش تنیدگی در پیچ ها رعایت گردد و هنگام اجرا و نصب باید باهم منطبق باشند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

راه های ترمیم بتن و تقویت سازه

راه های ترمیم بتن و تقویت سازه

با توجه به قدمت بناهای بتنی و نیاز به ترمیم بتن و تقویت سازه طی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.