مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

با توجه به قرار گیری ایران در منطقه ای زلزله خیز در طول زمان شاهد زلزله هایی پیاپی بوده است و با توجه به ارزیابی و تحقیقات دانشمندان ایران و جهان شهرهای بزرگی چون تهران در معرض زلزله شدید می باشند، چرا که با توجه به بافت آن و تعداد افراد ساکن در آن بسیار قابل تامل است. آشنایی و آمادگی مردم با مقابله با زلزله اعم از رعایت موارد ایمنی و حفظ خونسردی مبحث بسیار مهمتری متوجه معماران ساختمان سازان می باشد و آن هم توجه به مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله است.

مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

نکات اجرایی به هنگام بازسازی ساختمان های آسیب دیده و قدیمی

مواردی که باید برای تعمیر تقویت ساختمان های آسیب دیده و قدیمی اجرا گردد به شرح زیر است:

  • تقویت ساختمان ها بوسیله ی حذف کلیه بارهایی که امکان برداشت و کاهش آن ها وجود دارد ( پوشش های سنگین سایه بان ها، بالکن های سنگین و غیره)
  • بایستی توجه خاصی به بالکن هایی که در مصالح بنایی قرار گرفته و ثابت گردیده و با وزن دیوار بالایی در تعادلند معطوف گردد، در چنین مواردی قبل از هر عملی بر روی دیوار بالایی این نوع باکن ها خود بالکن بایستی بطور صحیح مهار گردد.
  • پرکردن بازشوهایی که به گوشه ی ساختمان خیلی نزدیک اند و اضافه کردن دیوارهای جدید برای اصلاح خروج از مرکزت ممکن بین مرکز جرم ها و مرکز برش.
  • قابلیت دسترسی از روش های معتبر که با مصالح تضمین شده تجربیات شخصی ونظارت پیوسته بتوانند به راحتی مورد اجرا قرار بگیردند.
  • بهترین راهکار جهت مقاوم سازی ساختمان‌های قدیمی فولادی اجرای شبکه فولادی به همراه بتن به روی سقف موجود و سپس برچیدن سقف طاق ضربی می‌باشد.

روش کنترل ارتعاشات لرزه ای ساختمان

یکی از روش های کنترل ارتعاشات لرزه ای ساختمان با جداسازی سازه از بستر آن زمین در ساختمان و پل ها جداسازی لرزه است. این متد بر خلاف روش های مرسوم در بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی ساختمان باعث افزایش سازه می شود و به روی کاهش پاسخ لرزه و نیروها و شتاب ورودی لرزه به ساختمان متمرکز است. جداسازی لرزه ای ساختمان بر روی تکیه گاه هایی که امکان تغییر شکل جانبی فراوانی دارد قرار دارد. در وقوع زلزله تغییر شکل در تکیه گاه اتفاق می افتد و ساختمان همانند جسمی صلب هر تغییر شکل جزئی ارتعاش می کند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

فناوری هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز مزایای بسیاری دارد، اما متاسفانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.