کلایمر چیست؟

کلایمر نام دستگاهی کاربردی می باشد که بطور کلی همانگونه که از نامش پیداست وظیفه بالابری را بر عهده دارد. از کلایمر ها هنگام  پاک سازی و نظافت نمای ساختمان و تعمیرات و نقاشی و هر گونه اعمالی که مرتبط با سازه ها و نمای سازه های بسیار بلند مرتبه است که راه یابی به نمای طبقاتی آن مسئله ای سخت است استفاده می شود، همچنین کاربری کلایمرها در مخازن نفت و سیلوها و سدها و پل ها و… است.

کلایمر

طراحی کلایمر

طراحی کلایمر عمدتاً با در نظر گرفتن نوع کاربری، ظرفیت کاری و ضریب امنیت در انواع و سایزهای مختلف انجام می‌شود.

از منظر طراحی کلایمر را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  • نفربر
  • حامل مصالح و تجهیزات
  • سکوی اجرای عملیات

کلایمر اغلب دارای سبدی مخصوص به طول متغیر است که حجم و گنجایش سبد از دیگر پارامترهای طراحی است. در طراحی کلایمر از انواع مختلف سیستم امنیتی (ترمز پاراشوت- ترمز کمانی- ترمز لنتی) استفاده می‌شود که در مواقع اضطراری از سقوط دستگاه جلوگیری می‌نمایند. علاوه بر سیستم های مختلف امنیتی که بر روی عملکرد کابل اصلی دستگاه تاثیر می‌گذارند، کابل امنیتی مستقل دیگری نیز در دستگاه استفاده شده است که توسط یک سیستم ترمز موازی در مواقع اضطراری که سیستم های امنیتی موجود عمل ننمایند وارد عمل شده و کل مجموعه را قفل می‌کند. عملکرد دیگر سیستم توقف امنیتی کلایمر متناسب با افزایش وزن سازه و ملحقات آن افزایش می یابد و با فشردگی سیم بکسل باعث افزایش ضریب ایمنی دستگاه می‌شود.

کلایمر موقت یا همان پرتابل دائمی

موقت:

گاهی نیاز به سیستم کلایمری داریم که بصورت موقت در ساختمان یا بنای صنعتی نصب شود تا بوسیله آن نمای ساختمان یا هر کار دیگری در پروژه ساختمانی یا صنعتی انجام پذیرفته، سپس کلایمر یا بالابرنما از روی پروژه جمع آوری گردد. در چنین وضعیتی سیستم های کلایمر پرتابل یا بالابرنمای پرتابل مورد استفاده قرار می گیرد.

دائمی:

ساختمان های بزرگ، برج های مرتفع، ساختمان های شیشه ای یا ساختمان های با نمای کامپوزیت و ترکیبی، مال ها، مجتمع های تجاری، موزه ها، سازه های صنعتی، مخازن نفتی و گازی، سیلوهای بزرگ و کلا ساختمان ها و سازه های صنعتی گران قیمت همواره به تمیزکاری و تعمیر و نگهداری نیاز دارند. برای انجام این امور نیاز به وسیله ای داریم که همواره روی ساختمان یا سازه صنعتی آماده کار باشد. در چنین مواردی از سیستم کلایمر دائمی استفاده می شود.

تفاوت سیستم های کلایمر دائمی با کلایمر های پرتابل:

  1.  همواره روی ساختمان خواهند ماند.
  2.  در عرض ساختمان نیز بصورت اتوماتیک و برقی حرکت خواهند کرد.

تفاوت اصلی کلایمرها با بالابر ها در جایی است که موتور وینچی نصب می شود ، در بالابرهای موتور در محلی مرتفع و معمولاً در بالای ساختمان بر روی یک شاسی نصب شود و با کار کردن موتور، سیم بکسل جمع شده و سبد را به سمت بالا می‌کشد در حالی که در کلایمرها موتور بر روی سبد قرار می گیرد. استفاده از داربست در گذشته خسارات جانی و مالی داشت که استفاده از کلایمر در این هزینه ها صرفه جویی می کند. دسترسی آسان تر و راحت تر به ارتفاع های بالاتر سازه ها و سرعت انجام و اتمام پروژه افزایش می یابد و دسترسی بسیار امن تر به نقاطی که غیر قابل دسترسند و افراد و وسایل مورد نیاز به راحتی به محل مورد نظر منتقل شده و تطبیق هندسی سبد با پروژه مورد نظر شما است.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

فناوری هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

استفاده از فناوری هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز مزایای بسیاری دارد، اما متاسفانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.