پلی کربوکسیلات و کاربرد آن در صنعت

کاربرد پلی کربوکسیلات ها در صنعت بسیار زیاد و شناخته شده است. این مواد شیمیایی از مونومرها یا واحد های سازنده ی مونو کربوکسیلات ساخته شده اند. نام دیگر این ترکیبات پلیمری ، پلی ابر پلاستیک می باشد و مواد سازنده ی پلی کربوکسیلات الکل متیل و اتیلن اپوکسید می باشد.

پلی کربوکسیلات

ویژگی پلی کربوکسیلات:

ساختار شیمیایی این ترکیب از نوع ساختار شانه مانند می باشد که دارای زنجیره ی هیدروکربنی و زنجیره های فرعی دیگر است. از خاصیت کربوکسیلات ها می توان به عنوان کم کننده ی آب نام برد. به این معنی که از این ماده ی شیمیایی در ترکیباتی مثل بتن باعث می شود نیاز کمتری به آب وجود داشته باشد و به نوعی میزان مصرف آب را کاهش خواهد داد.

برای ساخت کربوکسیلات ها عمدتا از ترکیب پلی اتر مونومر HPEG-2400 استفاده می شود. برای به دست آوردن ترکیبات بهتر پلی کربوکسیلات کوپلیمر های آکریلیک را با  آغازگر رادیکال آزاد ترکیب می کنند. HPEG-2400 هنگام ترکیب با آب به آسانی حل شده و دارای باند دوگانه نیز می باشد. همچنین دارای درجه ی آزادی زیادی در آب است.

همان طور که گفته شد این ماده به عنوان کاهش دهنده ی آب با دوز کم استفاده می شود و در برابر فولاد، زنگ و خوردگی، از کیفیت بالا برخوردار است.

از ویژگی های اساسی و مهم دیگر پلی کربوکسیلات می توان به کاهش هزینه های تولید آن، کاهش مصرف آب، کاهش ریختن دیوار های بتنی و مواد بتنی، کاهش انقباض و در نتیجه کاهش ترک خوردگی و همچنین کم شدن خطرات وارده به محیط زیست را می توان نام برد.

کاربرد پلی کربوکسیلات ها در صنعت چیست؟

از کاربرد پلی کربوکسیلات اضافه شدن به ماده ی صنعتی و پر کاربرد بتن می باشد و در آن ها نقش روان کننده را دارد. این روان کننده ها برای انواع بتن های جدید تخصص یافته اند. از انواع بتن هایی که کربوکسیلات ها در ساخت آن نقش دارند می توان به بتن هایی که در صنعت به آن بتن تراز شده می گویند و بتن هایی به نام خود متراکم شده، اشاره نمود. یا اینکه بتن هایی را سفارش می دهند که درصد آب ‌کمتری احتیاج داشته باشد در این صورت برای ساخت آن ها کاربرد کربوکسیلات را خواهیم دید.

از کاربرد پلی کربوکسیلات همچنین می توان به ساختن بتن های تخصصی مناسب سطوح  اشاره نمود که این بتن ها دارای پایداری بسیار زیاد و همچنین دوام می باشند. از ویژگی دیگر این بتن ها داشتن ظاهر مطلوب نسبت به بتن های ساخته شده در گذشته می باشد. این بتن های تخصصی همچنین دارای ویژگی خود تراز شدگی نیز می باشد. این بتن های ساخته شده از پلی کربوکسیلات دارای حرارت پایین هستند و به نوعی انقباض و انبساط آن ها کاهش یافته که در نتیجه این ویژگی باعث می شود از ترک هایی که حین کار با بتن ها پیش می آید جلوگیری شود.

همانطور که گفته شد کاربرد کربوکسیلات در بتن سازی باعث کاهش مصرف ۳۵ درصدی آب شده، که این کاربرد مقاومت و پایداری بتن را به طور چشمگیری افزایش داده است و خود پلی کربوکسیلات نیز در روان بودن بتن نقش دارد. باید افزود کاربرد کربوکسیلات در ساختن بتن هایی که زمان زیاد و مسافت طولانی را طی می کنند نیز وجود دارد.

از دیگر کاربرد کربوکسیلات می توان به استفاده از ترکیبات مختلف پلی کربوکسیلاتی در انواع مواد شوینده اشاره نمود.

روان کننده های نوع پلی کربوکسیلات

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی یکی از مهم ترین چالش های پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.