افزودنی های بتن چه کاربردی دارند؟

افزودنی های بتن به موادی گفته می شوند که به ترکیب اصلی بتن اضافه می شوند. مواد افزودنی بتن به منظور بالا بردن کیفیت و کارایی آن می باشد. در شرایط مختلف افزودنی های متفاوتی داخل بتن ریخته می شود. هر یک از آن ها یک وظیفه و کاربرد خاص دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از افزودنی های پرمصرف بتن را بشناسید.

انواع افزودنی های بتن

افزودنی های بتن کندگیر

همانطور که از نامشان پیداست به منظور افزایش زمان گیرش بتن به کار می روند. کندگیر برای آب و هوای گرم و خشک یا مواقعی که مسافت جا به جایی بتن طولانی است استفاده می شود.

افزودنی های شتاب دهنده

یکی از مواد اضافی که به بتن اضافه می شود شتاب دهنده ها هستند. این مواد نقطه مقابل کندگیرها بوده و زمان گیرش بتن را سرعت می بخشند. یکی از موارد استفاده از آن ها آب و هوای سرد است.

حباب زا یا هوازای بتن

از جمله افزودنی بتن می توان به هوازا یا حباب زا اشاره نمود. این ماده باعث پایداری حباب های هوای محبوس در بتن و ایجاد حباب های ریز بیشتر می شود. این ماده برای جبران کمبود سنگدانه یا روان کردن بتن موثر است.

مواد کاهنده آب بتن

هر چه آب ترکیب شده با بتن کم باشد مقاومت آن افزایش می یابد. برای این منظور از نوعی ماده افزودنی بتن به نام کاهنده آب استفاده می شود. در واقع این ماده نوعی روان کننده است. کاهنده آب درجه روانی مورد نیاز بتن را بدون افزودن آب بیشتر تامین می کند.

ترکیبات پوزولان

پوزولان نوعی سیلیس است که به صورت پودر شده به بتن افزوده می شود. این ماده می تواند باعث کاهش درصد سیمان مصرفی شده و نیز حرارت ناشی از آبگیری بتن را کاهش دهد. ضمن آنکه به بهبود کیفیت بتن نیز کمک می کند.

افزودنی واترپروف کننده بتن

یکی دیگر از افزودنی های بتن پودرهای ضد آب یا واترپروف هستند. این مواد به منظور آب بندی کردن بتن اضافه می شوند. آن ها می توانند تا حد زیادی از نفوذ رطوبت و در نتیجه آن هیدراتاسیون بتن جلوگیری کنند.

گازساز بتن

یکی دیگر از مواد افزودنی بتن گازساز است. البته این ماده را نباید با هوازای بتن اشتباه بگیرید. این مواد پیش از آنکه بتن تازه بگیرد باعث ایجاد حباب های گاز و در نتیجه انبساط بتن می شوند. این کار باعث سبک سازی بتن می شود. در حالی که حباب زا چندان بتن را سبک نمی کند.

افزودنی های بتن ضد هوا

گاهی اوقات در اثر فعل و انفعالات داخلی بتن حباب های هوا به سطحی بیشتر از حد مجاز می رسند. در این گونه مواقع معمولا از افزودنی بتن ضد حباب استفاده می کنند تا میزان هوای محبوس در بتن کنترل شود.

افزودنی بتن برای مقابله با آب شکستگی

پایه برخی پل ها، سد و … از جمله سازه های بتنی هستند که در آب ساخته می شوند. برای این منظور باید ماده ای به بتن اضافه شود تا در مقابل آب شکستگی مقاوم شود. افزودنی های بتن ضد آب شکستگی از همین قسم مواد به شمار می روند.

افزودنی ها و بهبود کارایی بتن

افزودنی های آنتی باکتریال، آنتی ویروس و ضد قارچ

برای آن که از رشد آلودگی هایی همچون باکتری، قارچ، ویروس و … در بتن سخت شده جلوگیری شود از این نوع افزودنی ها استفاده می شود.

افزودنی های چسباننده بتن

در مواردی برای مقاوم سازی یک سازه باید مقداری بتن تازه بر روی سطح بتن قبلی قرار داده شود. معمولا از افزودنی های بتن چسباننده استفاده می شود تا ترکیب تازه و قدیمی کامل به هم چسبیده و دچار شکستگی نشون.

افزودن رنگ به بتن

این نوع افزودنی ها برای زیباسازی سازه های بتنی به کار می روند. با افزودن رنگ به بتن می توان به آن تنوع بخشیده و طرح های متنوعی ایجاد نمود.

افزودنی های بتن برای جلوگیری از خوردگی

به منظور جلوگیری از خوردگی میله گردها در بتن مسلح از این ماده استفاده می شود. زیرا خوردگی و زنگ زدگی فولاد به ویژه در مجاورت آب و هوای مرطوب اتفاقی شایع است.

دو مورد دیگر از افزودنی های بتن

از جمله مواد افزودنی بتن می توان به افزودنی های ملات و ضد انبساط سنگدانه های قلیایی اشاره نمود. مورد اول به منظور بهبود کیفیت ملات استفاده می شود. مورد دوم نیز از واکنش بین سیلیکا و سیمان قلیایی موجود در بتن جلوگیری می کند.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.