بتن ریزی چیست؟

مهارت مجریان پروژه حین بتن ریزی مشخص می‌شود. بتن ریزی کار خیلی سختی نیست اما اگر حرفه‌ای نباشید نتیجه کار اصلا رضایت بخش نیست. در این مقاله قصد داریم بهترین شیوه ریختن بتن را با هم مرور کنیم. شیوه‌ای که حتی برای تازه‌کارها هم کاربرد دارد.

راهی بهتر برای ریختن بتن

ساده‌ترین راهنمای بتن ریزی

بتن‌ریزی بیش از آنکه به مهارت نظری نیاز داشته باشد، به تجربه نیاز دارد. افرادی که در زمینه ریختن بتن سال‌ ها تجربه‌ دارند، آموخته‌های مهمی در اختیار شما می‌گذارند. باتجربه‌های این عرصه هزینه کم‌تری روی دست پروژه‌ می‌گذارند و کار ساده‌تر پیش می‌برند. اولین کار که باید انجام شود، تهیه ابزار کامل است. ابزار مناسب برای بتن ریزی را باید در اختیار داشته باشید. هر چه ابزار کامل‌تری داشته باشید، اجرا حرفه‌ای‌تر پیش خواهد رفت.

ملزومات بتن ریزی

میکسر بتن و چرخ دستی، تخته ۴ در ۱ متر، سطل و نوار اندازه گیری و گالن، متراکم کننده دستی زمین، دستگاه تراز، ماله دستی، بیل، چکش و میخ و ابزار ایمنی مانند دستکش کار و عینک ایمنی از الزمات ابتدایی پروژه‌های ساده است.

آماده سازی محل برای بتن ریزی

باید ناحیه‌ای که قرار است دال بتنی قرار داده شود دقیق اندازه گیری کنید و منطقه را برای بتن ریزی آماده کنید.

اگر قرار به حفاری باشد که اطمینان از نبود لوله گاز و خطوط آب و سیم‌کشی برق لازم است بنابراین باری نقشه‌های تاسیسات بررسی شود و احیانا اگر نیاز بود با شرکت‌های مطلع در این زمینه مشاوره انجام شود.

در محل ریختن بتن هیچ چوب یا سنگ یا مواد زائد نباید وجود داشته باشد. ناهمواری سطح دردسر ساز است باید در پاکسازی منطقه وسواس به خرج دهید. نوبت به بررسی شیب است. قرار است دال دال بتنی کاملا صافی شکل بگیرد و شیب نباید وجود داشته باشد.

بنابراین باید با دستگاه تراز به دقت شیب زمین بررسی شود. برای تراز کردن سطح ۴۸ تا ۷۲ اینچ می‌توان سطح را بالاتر آورد تا سطح کاملا صاف شود.

فشرده سازی سطح زیرین بتن

در پروژه‌های کوچک، ابزارهای دستی فشرده ساز وجود دارند که سطح زیر جایی که قرار است ریختن بتن اجرایی شود را فشرده سازی می‌کند. این ابزار کمک می‌کند تا سطح زیرین به تراکم لازم برای بتن ریزی برسد. سطح سفت زیرین کمک می‌کند تا بتن ترک نخورد و پایداری آن طی زمان افزایش پیدا کند.

بتن ریزی

لایه اول زیر سازی پیش از ریختن بتن

باید سطح زیرین جایی که بتن ریزی اجرا می‌شود فضایی وجود داشته باشد تا آب زهکش شده بتواند از آن عبور کند و شاهد جمع شدن آب اطراف دال نباشید. بنابراین ۴ تا ۸ اینچ شن ریزی انجام می‌شود تا امکان زهکش فراهم شود. ترکیبات درشت‌دانه اجازه عبور آب را می‌دهند و ترکیبات ریزدانه فضای کمتری برای عبور آب خواهند داشت. در انتخاب خاک به این نکته دقت کنید.

تخته‌ای برای نگهداشتن بتن هنگام ریختن

با استفاده از تخته‌های ۴ در ۱ ساختار پایداری باید ایجاد کرد تا بتن را در سطح کاملا صاف نگه‌دارد تا بتن پس از خشک شدن ساختار دقیق و منظم منطبق فرم تخته داشته باشد.

اگر قرار است بارگذاری سنگین داشته باشید باید بتن را مسلح کنید

همانطور که می‌دانید ضعف بتن در تنش‌های برشی باعث می‌شود که در صورت بارگذاری سنگین نیاز به میلگرد داشته باشید. استفاده از میلگرد مقاومت دال را چندین برابر افزایش می‌دهد.

وقت مخلوط کردن بتن است

دستکش و عینک بپوشید و میکسر ساده و بیل کافیست تا در سطح محدود کار مخلوط کردن بتن پیش رود. سیمان ریخته می‌شود و به تدریج و آرام آب اضافه می‌شود تا سیمان بیش از حد آب نگیرد. اگر آب زیاد باشد به درستی خشک نخواهد شد و سطحی که می‌خواستید ایجاد نمی‌شود. اختلاط باید به آرامی صورت گیرد. غلط باید به گونه‌ای باشد که امکان ریختن آن فراهم شود اما کاملا یکدست و منسجم باشد.

بتن ریزی چگونه انجام می‌شود؟

زمانی که اختلاط انجام شد باید به سرعت و پیش از آنکه خشک شود، بتن ریزی را انجام دهید. این کار نیاز به حضور چند کارگر دارد. کسی که چرخ‌دستی را نگه دارد و کسی که برای توزیع بتن به طور مساوی به همه سطح اقدام کند و کسی که برای صاف کردن سطح از ماله دستی استفاده کند.

انجام این مرحله کار تیمی می‌طلبد. صاف کردن دال باید پیش از خشک شدن انجام شود زیرا پس از خشک شدن هیچ تغییری امکان پذیر نیست. از تخته برای صاف کردن استفاده کنید. انتهای تخته ۱ در ۴ را از دو طرف روی سطح قرار دهید و به آرامی برگردانید و سراسر قالب تکرار کنید. به این ترتیب هوای اضافی نیاز تخلیه می‌شود.

پس از خشک شدن بتن برای ماندگاری بیش‌تر چه باید کرد؟

شیار زنی بتن:

هر ۴ تا ۶ اینچ در امتداد عرض شروع به شیار زنی کنید. دال منبسط می‌شود و به دلیل تغییرات دما ترک نمی‌خورد.

شیار زنی بتن

درزگیری سطح بتن خشک شده:

پس از خشک شدن درزگیری لازم است تا ماندگاری در هر شرایط آب و هوایی بیشتر شود.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.