نکات ایمنی استفاده از افزودنی های بتن

افزودنی‌های بتن را به منظور بهبود عملکرد آن در فرآیند ساخت و ساز مورد استفاده گسترده‌ قرار می‌دهند. افزودنی‌های کندگیر و تندگیر که موجب تغییر بازه زمانی در گیرایش بتن می‌شود به منظور تامین این هدف لازم است تا مواد با خاصیت قلیایی بسیار زیادی مورد استفاده قرار گیرد که الزامات ایمنی و بهداشت خاص خود را می‌طلبد.

ایمنی استفاده از افزودنی های بتن
  • تمامی شرکت‌های تولید کننده مواد افزودنی باید الزامات ایمنی استفاده از افزودنی های بتن تولیدی خود را باید به خریداران ارائه کنند.

پروتکل‌های ایمنی باید در زمینه کار با انواع افزودنی‌ها به دقت رعایت شود تا کاربران را با مشکل مواجه نکند.

  • از نظر میزان استفاده، باید کار دقیق صورت گیرد و در صورت رعایت نکردن اندازه‌ها ممکن است مقاومت سازه به خطر بیفتد.
  • پس از استفاده از افزودنی نباید در طبیعت رها شود و برای دفع باید پروتکل‌های بهداشت محیط زیست در نظر گرفته شد.
  • حین اختلاط بتن از نظر تنفسی ممکن است دچار مشکلاتی شوید زیرا قرار گرفتن در معرض سیلیس به ریه آسیب خواهد زد. 

الزامات ایمنی دفع افزودنی بتن

الزامات ایمنی دفع افزودنی بتن

بیشتر مواد افزودنی های بتن از پایه‌ آب ساخته می‌شوند و به همین دلیل می‌توان گفت خطر چندانی را متوجه کاربران نمی‌کنند. البته ممکن است موجب آزردگی یا تحریک پوست یا در صورت تماس با چشم ایجاد مشکل کنند. بخش کوچکی از این محصولات هستند که از نظر PH مقدار بالایی دارند که مضر است به همین دلیل باید دقت ویژه حین استفاده از آن به عمل آید.

الزمات ایمنی در مورد افزودنی های بتن قلیایی به ویژه در مورد افزودنی های زیر اعمال می شد.

  • حباب سازها
  • مواد افزودنی ضد آب تسریع کننده بتن پاشیده

به طور کلی افزودنی‌هایی که موجب شتاب در گیرایش بتن می‌شوند که تندگیر بتن نام گذاشته شده و آن دسته که سرعت گیرایش را کند می‌کنند که کندگیر بتن خوانده می‌شود و همچنین بازدارنده‌های خوردگی ممکن است سمی باشند.

در مورد برخی مواد افزودنی بتن باید الزامات دفع آن نیز مد نظر قرار گیرد. هر خاصیت سمی که در مورد این افزودنی‌ها تصور کنید ممکن است هنگام ورود به آب‎‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها و یا آب‌های سطحی چند برابر مخرب باشد و در مواردی راه یافتن این افزودنی‌ها به دریاچه‌ها ممکن است منجر به مرگ ماهیان شود زیرا احتمال کاهش میزان اکسیژن وجود دارد.

مشکلات پوستی در استفاده از افزودنی های بتن

نکات ایمنی استفاده از افزودنی های بتن

تند گیرها معمولا باعث سوزش پوست دست می‌شود بنابراین باید حتما با استفاده از دستکش استفاده شوند و کارگرانی که از آن استفاده می‌کنند نباید اجازه تماس مستقیم آن با پوست را بدهند.

از چشم‌ها باید در برابر افزودنی های بتن مراقبت شود. علاوه بر این معمولا افزودنی های بتن خاصیت لیز شدن را برای سطوح خواهد داشت و به همین دلیل باید در صورتی که روی زمین پاشیده شد به سرعت تمیز شود تا منجر به حادثه برای کارگران نشود.

علاوه بر تحریک پوست یا حتی سوختگی شیمیایی درجه یک ، درجه دوم یا سوم شود. ترکیباتی مانند کروم شش ظرفیتی نیز ممکن است مضر باشد.

در مورد محل نگهداری افزودنی های بتن باید در نظر داشته باشید که این ترکیبات اغلب قابل اشتعال نیستند اما در صورتی که به صورت باز در فضای آزاد قرار گیرند ممکن است تصعید شود و بخار حاصله اغلب دارای مواد آلی هستند که این مواد قابلیت اشتعال دارند. بنابراین در صورتی که در معرض هوای آزاد قرار گیرند و در فضای بسته باشند ممکن است تجمع گازهای آلی منجر به حادثه شود.

مقدار استفاده از افزودنی بتن

یکی دیگر از الزامات ایمنی استفاده از افزودنی های بتن میزان استفاده است.

با توجه به حجم بسیار کمی که در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شود لازم است که:

  • ابزار دقیق اندازه‌گیری هنگام استفاده وجود داشته باشد تا مقیاس‌ها به صورت کاملا سختگیرانه رعایت شود.

در صورتی که دقت و وسواس کافی در استفاده از وزن دقیق افزودنی های بتن اعمال نشود ممکن است مشکل ساز باشد.

به طور مثال اگر از افزودنی‌های حباب ساز استفاده می‌کنید، استفاده بیش از حد مرسوم آن بدون شک موجب کاهش شدید مقاومت بتن خواهد شد.

در حالت کلی باید نظارت کامل بر میزان مصرف افزودنی وجود داشته باشد. کاهش مقاومت بتن به معنای کاهش مقاومت سازه است که پروژه را با مخاطره روبرو خواهد ساخت بنابراین اگر اشکالی در میزان افزودنی وجود داشته باشد نباید چشم پوشی کرد و از بتن تولید شده نباید استفاده کرد و باید اختلاط آن مجدد صورت گیرد.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

الیاف بتن

آشنایی با خصوصیات انواع الیاف‌های بتن

خصوصیات الیاف‌های بتن را می توان با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.