بررسی ارتباط میان اسلامپ و مقاومت فشاری بتن

آنچه با عنوان روانی بتن شناخته می‌شود در اصطلاح تخصصی از عنوان اسلامپ بتن برای آن استفاده می‌شود. مقاومت فشاری بتن متاثر از عوامل متعددی است. پیدا کردن ارتباطی میان اسلامپ و مقاومت فشاری بتن نیاز به بررسی‌های جامعی خواهد داشت.

اگر بتوان روابطی میان روانی بتن و میزان مقاومت بتن به طور دقیق به دست آورد می‌توان میزان مصالح مصرفی را تحت کنترل قرار داد و پیش‌بین‌هایی با ضرایب دقت بالا در مورد میزان مقاومت بتن داشت که در نتیجه ساخت و سازی مقرون به صرفه و با درصد ایمنی بالا رقم می‌زند. دقت داشته باشید که مصالح ساختمانی خصوصا بخش سیمان به کار رفته در بتن، تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده پروژه و البته مباحث زیست محیطی خواهد داشت.

ارتباط اسلامپ و مقاومت فشاری بتن

ارتباط اسلامپ و مقاومت فشاری بتن

آزمایش اسلامپ بتن حین بتن ریزی رایج است. معمولا میزان روانی بتن سنجیده می‌شود تا حین عملیات اجرایی مشکلی پیش‌ نیاید. کمتر به این آزمایش با عنوان سنجشی برای مقاومت فشاری بتن سخت شده نگاه می‌شود.

سوالی اینجاست که آیا رابطه‌ای معنا دار میان اسلامپ بتن و مقاومت فشاری آن وجود دارد؟

آزمایشات اسلامپ انجام شده شواهد زیر را نشان می‌دهد:

 • یکنواختی بتن عاملی بر بهبود عملکرد آن است.

اسلامپ بتن متاثر از میزان رطوبت است. بنابراین معم‌ترین عامل  بهبود اسلامپ بتن و یکنواختی بیشتر و در نهایت بهبود مقاومت بتن، میزان رطوبت اختلاط است.

 • بتن ماهیت مرکب دارد.

مقاومت بتن از عوامل متعددی نشات می‎گیرد. عواملی مانند:

 1. روش ساخت
 2. درجه توپری
 3. نسبت اختلاط بتن
 4. عیار سیمان
 5. تراکم
 6. عمل آوری

افزایش عدد اسلامپ در شرایطی که سایر ترکیبات بتن ثابت بماند، بر خلاف تصور، میزان مقاومت بتن را در شرایط تک محوره کاهش نخواهد داد.

 • تغییرات افزایش مقاومت بتن ۲۸ روزه در مقایسه با بتن ۷ روزه به صورت غیرخطی تغییر می‎‌کند. تغییرات از ۱۲۰ تا ۱۸۰ درصد متغیر است.
 • کمترین درصد افزایش مقاومت بتن برای رده ۳۰۰ و با دامنه تغییرات پایین (۱۲۰ تا ۱۳۵ درصد) است.
 • بیشترین درصد افزایش مقاومت بتن برای رده ۲۰۰ با دامنه تغییرات بالا (۱۴۰ تا ۱۸۰ درصد ) است.

اسلامپ بتن

جریان پذیری یا روانی بتن را اسلامپ بتن می‌نامند. معیار میزان سفت یا شل بودن بتن در زمان‌های ابتدایی گیرایی بتن اهمیت پیدا می‌کند. معمولا حین اجرای عملیات بتن ریزی آزمایشات اسلامپ بتن یا مخروط بتن انجام می‌شود. در مورد ارتباط میزان اسلامپ بتن با میزان مقاومت بتن سخت شده پس از پایان عملیات، لازم است پژوهش‌های بیش‌تری انجام شود. مقدام اسلامپ در آزمایشات بر اساس سانتی‌متر بیان می‌شود.

اسلامپ بتن

جهت مطالعه کامل در ارتباط با چیستی اسلامپ بتن میتوانید به مقاله، اسلامپ بتن چیست مراجعه نمایید.

بررسی مقاومت فشاری بتن

حدود ۱۰۰ سال است که آزمایشات تثبیت‎شده‌ای برای مقاومت بتن پیشنهاد شده است. یکی از مهم‌ترین این آزمایشات را با نام نسب آب به سیمان آبرام می‎شناسند. در این آزمایشات بررسی شده که مقاومت فشاری بتن تا چه اندازه با میزان رطوبت و میزان سیمان ارتباط دارد. مطالعات محدودی در زمینه ارتباط مستقیم اسلامپ با مقاومت بتن انجام شده است. عوامل متعددی بر نسبت اختلاط بتن و درجه توپری و عیار سیمان موثر است و هر کدام از این عوامل نیز به صورت جداگانه بر میزان مقاومت بتن تاثیر دارند. بنابراین نباید انتظار داشت ارتباط مشخص و خطی برای اسلامپ و مقاومت فشاری بتن وجود داشته باشد.

عیار بتن مقاومت فشاری دراسلامپ ۸ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۹ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۰ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۱ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۲ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۳ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۴ سانت
۲۰۰ ۲۸۰ ۲۹۰ ۳۱۰ ۲۷۰ ۲۵۰ ۳۴۰ ۱۵۰
۲۵۰ ۳۱۰ ۴۰۰ ۳۱۰ ۳۵۰ ۳۶۰ ۳۴۰ ۳۵۰
۳۰۰ ۳۱۰ ۳۵۰ ۳۱۰ ۳۵۰ ۳۴۰ ۳۴۰ ۳۵۰
۳۵۰ ۳۸۰ ۳۶۰ ۳۹۰ ۳۸۰ ۴۴۰ ۴۰۰ ۴۰۰

نتایج آزمایشات اسلامپ و مقاومت فشاری بتن

نتیجه آزمایشاتی که در جدول زیر گنجانده شده است مربوط به ۲۸ روز پس از بتن ریزی است. عیار بتن‌های مورد بررسی نیز ۲۰۰، ۲۵۰، ۳۰۰، ۳۵۰ و ۴۰۰ بوده است. میزان مقاومت بر اساس نیروی تک محوره در هر سانتی‌متر مکعب سنجیده می‌شود. نتایج نشان می‌دهد که عیار بتن و میزان روانی بتن تغییرات غیر خطی و پیچیده‌ای خواهد داشت:

جدول : رابطه بتن اسلامپ و مقاومت فشاری بتن بر اساس بتن‌هایی با عیار مختلف

عیار بتن مقاومت فشاری دراسلامپ ۸ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۹ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۰ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۱ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۲ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۳ سانت مقاومت فشاری دراسلامپ ۱۴ سانت
۲۰۰ ۲۸۰ ۲۹۰ ۳۱۰ ۲۷۰ ۲۵۰ ۳۴۰ ۱۵۰
۲۵۰ ۳۱۰ ۴۰۰ ۳۱۰ ۳۵۰ ۳۶۰ ۳۴۰ ۳۵۰
۳۰۰ ۳۱۰ ۳۵۰ ۳۱۰ ۳۵۰ ۳۴۰ ۳۴۰ ۳۵۰
۳۵۰ ۳۸۰ ۳۶۰ ۳۹۰ ۳۸۰ ۴۴۰ ۴۰۰ ۴۰۰

جمع بندی:

جمع بندی اسلامپ بتن و میزان مقاومت فشاری

نمی‌‌توان ارتباط خطی و مشخصی بین فاکتور اسلامپ بتن و میزان مقاومت فشاری پیدا کرد. عوامل متعددی دخالت دارند که هر همه جنبه‌های موثر خواهند بود. بررسی نتایج جدول نشان می‌دهد که عیار بتن نقش تعیین کننده‌ای در میزان مقاومت فشاری بتن و ارتباط آن با اسلامپ خواهد داشت. کمترین میزان مقاومت را در بتن با عیار ۲۰۰ و در اسلامپ ۱۴ سانت مشاهده می‌شود. بیش‌ترین مقاومت مربوط به بتن با عیار ۳۵۰ است در اسلامپ ۱۴ سانت و به طور کلی روند افزایش متوسط میزان مقاومت بتن را با افزایش اسلامپ تا ۱۴ سانت می‌توان مشاهده کرد. کمترین نوسان مقاومت فشاری بتن در تغییر اسلامپ نیز مربوط به بتن‌هایی با عیار بالاست.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

الیاف بتن

آشنایی با خصوصیات انواع الیاف‌های بتن

خصوصیات الیاف‌های بتن را می توان با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.