افزودنی قوام دهنده بتن چیست؟

افزودنی قوام دهنده بتن را می توان مایعی دانست که طی فرایند ترکیب بتن با آن مخلوط شده و موجب افزایش ویسکوزیته بتن می شود. با استفاده از این محصول، فرآیند بتن ریزی در ارتفاع، مقاطع پل ها، سد ها، زیر آب و به طور کلی مناطقی که نیاز به شکل گیری سریع بتن در قالب آن هستیم، سریع تر می شود و احتمال تغییر فرم سازه بتنی کاهش می یابد. همچنین در فصول سرد سال جهت جلوگیری از طولانی شدن فرایند خشک شدن و استحکام یافتن بتن، در کنار ضد یخ بتن، از قوام دهنده بتن استفاده می شود. یک مهندس عمران با سابقه در رابطه با اینکه افزودنی قوام دهنده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ حتماً به نقش مهم و کاربردی این محصول برای تولید بتن های خود تراکم، تولید و بتن ریزی انواع بتن سبک با قوام بالا اشاره می کند. قوام دهنده ها با بهبود شرایط مربوط به نقطه تسلیم و گرانروی بتن، استفاده از آن را در عملیات بتن ریزی تسهیل می نمایند.

قوام دهنده بتن

به طور کلی برخی از کاربرد های این افزودنی ها مطابق زیر است:

  1. بهبود فرآیند تولید و ساخت بتن های خود متراکم.
  2. سهولت انجام عملیات بتن ریزی در زیر آب.
  3. افزایش مقاومت بتن.
  4. بهبود نتیجه بتن ریزی هنگام ساخت بتن متخلخل و سبک.
  5. افزایش استحکام بتن های با سنگدانه های درشت.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با چیستی افزودنی بتن، میتوانید مقاله: افزونی بتن چیست؟ مطالعه نمایید.

مشخصات فیزیکی افزودنی قوام دهنده بتن

یکی از موارد اساسی، هنگام بررسی مشخصات فنی این محصول و اینکه ویژگی های فیزیکی افزودنی قوام دهنده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ توجه به حالت فیزیکی آن است. این محصول به دو شکل مایع یا پودر جامد در بازار عرضه شده است. جرم حجمی این محصول ۱٫۵ گرم در سانتی متر مکعب است و دارای یون کلرید به میزان قابل قبول است.

برای توضیح اینکه افزودنی قوام دهنده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ باید به ساختار پلیمری آن اشاره کنیم و حواسمان باشد بهترین زمان نگهداری و مصرف آن، حدود یک سال است. از جمله مهم­ترین فواید و مزایای استفاده از  این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. در صورتی که بتن روانی و گرانروی بالایی داشته باشد، آن را مهار می کند.
  2. از آب شستگی بتن در هنگام بتن ریزی زیر آب، جلوگیری می نماید.
  3. پمپاژ بهتر بتن با استفاده از دستگاه های انتقال بتن به ارتفاع.
  4. بهبود عمل آوری و استحکام بتن.

جهت استفاده از این محصول، پس از تهیه آن را با نسبت معین با سیمان ترکیب نمایید. معمواً بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر از قوام دهنده، برای هر ۱۰۰ کیلوگرم سیمان تایید می شود. دقت شود که اگر به میزان زیاد و بیش از حد مجاز از قوام دهنده استفاده شود، بتن کارایی و بافت طبیعی خود را از دست داده و عملیات بتن ریزی با شکست مواجه می گردد. همچنین بهترین زمان افزودن قوام دهنده به ترکیب بتن، در مراحل انتهایی کار است. پس از افزودن این مواد به ترکیب، لازم است قبل از بتن ریزی اصلی در محل، آزمایش گرانروی بتن برای به دست آوردن نقطه تسلیم آن انجام شود. در صورت رضایت بخش بودن نتیجه، می توان عملیات بتن ریزی اصلی را آغاز نمود.

خلاصه ای از ویژگی های عمومی انواع قوام دهنده در جدول زیر امده است:

ردیف ویژگی توضیحات
۱ حالت فیزیکی قوام دهنده پودر یا مایع
۲ جرم حجمی ۱٫۵ گرم در سانتی متر مکعب
۳ نسبت ترکیب ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر از قوام دهنده، برای هر ۱۰۰ کیلوگرم سیمان
۴ مدت زمان نگهداری حدود یک سال

سخن پایانی و نتیجه گیری:

علاوه بر مباحث فنی  باید به تامین آن از یک منبع معتبر بیاندیشیم. با توجه به اینکه استفاده از افزودنی های غیراستاندارد، موجب کاهش کیفیت بتن و سازه می‌گردد، لازم است هرگونه افزودنی به بتن، از میان برند های معتبر و تایید شده تهیه گردد. متاسفانه به دلیل افزایش قیمت این دسته از محصولات در بازار، تعدادی از افراد سودجو اقدام به تولید یا واردات محصولات غیر استاندارد در این رابطه نموده اند. دقت شود که استفاده از این دسته قوام دهنده های غیر استاندارد، شاید در ابتدا به صرفه به نظر آید، اما نتایج مخربی بر عملیات بتن ریزی، استحکام بنا و در نهایت ایمنی و سلامتی مردم دارد.

آزمایشات مربوط به گرانروی بتن پس از افزودن قوام دهنده.

اگر شما هم مایلید اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه افزودنی قوام دهنده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟ به دست بیاورید، کافی است با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و اطلاعات خود را تکمیل کنید!

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.