بررسی شرایط بتن ریزی در هوای سرد

 هوای سرد به مفهوم قرار داشتن در فصل زمستان نیست. در ایران معمولا ابتدای فصل بهار و در ماه‌های آخر فصل پاییز هم باید انتظار هوای سرد داشت. به هر حال در هر کدام  از این مواقع که درجه حرارت برای سه روز پیاپی به همین ترتیب باشد به این معناست که هوا سرد است.

تعریف هوای سرد و مقرراتی که آیین نامه بتن ایران و قوانین ملی ساختمان تعیین می‌کنند، ملاک و دستورالعمل شرایط بتن ریزی در هوای سرد است.

بتن ریزی در هوای سرد

شرایط بتن ریزی در هوای سرد طبق استاندارد ملی ایران

زمانی که از شرایط بتن ریزی در هوای سرد صحبت می‌کنیم باید بدانیم که هوای سرد به چه معناست و در چه شرایطی مهم است. بتن چه در زمان مخلوط کردن و چه در زمان حمل و نقل نباید سرد باشد در واقع  درجه حرارت در هر دو حالت نباید از ۵ درجه سانتی‌گراد کمتر شود. دیگر آنکه بتن ریزی روی زمینی که یخ زده و یا آغشته به برف است ممنوع می‌باشد.

در زمان مخلوط کردن بتن هم باید توجه کنیم که درجه حرارت ترجیحا +۱۰ باشد و در بدترین شرایط زیر ۵+ نباشد. این شرایط در مورد کُپه‌های کوچک سیمان ریخته شده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید احتیاط بیشتری به خرج دهید، اسلامپ بتن کمتر اختیار شود. مقاومت مشخصه بتن ۷۰ درصد است و نباید عمل‌آوری را تا رسیدن به این مقاومت رها کنید.

تعریف هوای سرد برای شرایط بتن ریزی

تعریف هوای سرد برای شرایط بتن ریزی

معدل درجه حرارت شبانه روز، پایین‌تر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد که این شرایط به مفهوم وجود هوای سرد است و ثانیا، در صورتی که یک نیمه از شبانه روز یعنی ۱۲ ساعت از ۲۴ ساعت، دمای هوا دست کم، ۱۰ درجه سانتی‌گراد و یا کمتر از آن باشد، یا اینکه اگر در سه روز پیاپی، دما کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد یعنی هوا سرد است.

نکات مهم اجرایی شرایط بتن ریزی در هوای سرد

نکات مهم اجرایی شرایط بتن ریزی در هوای سرد

باید روشی اتخاذ کنید تا به خصوص هنگام بارش‌های شبانه و یا یخبندان که معمولا به دلیل پایین‌ آمدن درجه هوا صورت می‌گیرد، از خیس شدن و یخ زدن سنگ‌دانه‌ها جلوگیری شود. پهن کردن یک قطعه بزرگ نایلون می‌تواند این کار را انجام دهد. اگر بتوانید مقداری از گرمای خورشید را درون سیمان ذخیره کنید، بسیار بهتر خواهد بود. مثلا پوششی از پشم شیشه را روی آن پهن کنید و روی این پوشش نایلون بکشید. این کار کمی از گرمای روز را درون ماسه نگه می‌دارد.

در شرایط بتن ریزی در هوای سرد، اگر قسمت بالایی بتن یخ زده باشد، لایه رویی را جمع کنید و کنار بگذارید. اگر این کار انجام نشود، دمای مخلوط بتن به واسطه سنگ دانه‌های یخ زده به شدت پایین می‌آید و این فقط یکی از مضرات سنگدانه یخ زده در بتن است. در صورتی که سنگدانه یخ زده را به کناری بگذاریم، گرم کردن آب تا حدی می‌تواند افت درجه حرارت را جبران کند. آب را بیشتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد گرم نکنید. اگرچه تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌توانید دما را زیاد کنید اما اول آب ۹۰ درجه را با سنگدانه بیامیزید و بعد سیمان را اضافه کنید. سیمان با آب داغ به هم می‌چسبد و کلوخه می‎شود.

اگر می‌خواهید تا مخلوط آب و سیمان و تبدیل آن به بتن یکدست و یکنواخت شود زمانی که آخرین قسمت سیمان را میریزید و زمانی که آن را مخلوط می‌کنید، فاصله‌ای بیش از دو یا سه دقیقه نباشد. تراک میکسر، مقدار میانگین را حمل می‌کند، بین ۲٫۵ تا ۳٫۵ متر مکعب. همین مقدار هم در زمان حمل دیگر چرخانده نشود. در زمان حمل بار زیاد، قطع و وصل زمانی وجود نداشته باشد تا اتلاف دما ایجاد نشود.

در ریختن بتن لایه‌ها را ضخیم بگیرید. سیمان در اختلاط با آب واکنش نشان داده و گرم می‌شود. از عایق پشم شیشه، ماسه و یا یونولیت برای حفظ گرما می‌توان استفاده کرد. اگر بتوانید از بخاری استفاده کنید برای بالا بردن حرارت خوب است. بخاری برقی البته بهتر است زیرا ضایعات ماده سوختی ندارد. بتن نباید در معرض دود و گاز باشد. بخار آب از بقیه گزینه‌ها بهتر است. لامپ مادون قرمز هم کارایی خوبی دارد. جنس قالب هم در افت دما موثر است و در صورت امکان از قالب چوبی استفاده کنید.

در شرایط بتن ریزی در هوای سرد باید احتیاط کنید

انتخاب مصالح مورد استفاده برای شرایط بتن ریزی در هوای سرد بسیار مهم است. چگونگی مخلوط کردن بتن از یک سو و شرایط حمل و نقل آن و سپس مرحله عمل آوری آن از سوی دیگر مستلزم دقت و سرعت زیاد است. باید مطمئن شویم تا بتن تازه ریخته شده یخ نزند و بتن آماده شده و قوام یافته از کیفیت مناسب برخوردار باشد. شاید ثبت کردن دمای بتن در هر یک از مراحل فوق سبب اطمینان از کیفیت کار باشد. قسمت‌هایی که دقت در کنترل را بیشتر می‌طلبد، گوشه‌ها و لبه‌های بتن ریزی است پس اندازه‌گیری این قسمت‌ها ضروری‌تر است. به هر حال آنچه مهم است اینکه شما در شرایط بتن ریزی در هوای سرد و به خصوص در یخبندان باید توسط گرم‌کردن تمام مواد تشکیل‌ دهنده بتن، دمای آن‌ها را به کمترین دمای مجاز برسانید.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

راه های ترمیم بتن و تقویت سازه

راه های ترمیم بتن و تقویت سازه

با توجه به قدمت بناهای بتنی و نیاز به ترمیم بتن و تقویت سازه طی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.