بررسی شرایط بتن ریزی در هوای سرد

 هوای سرد به مفهوم قرار داشتن در فصل زمستان نیست. در ایران معمولا ابتدای فصل بهار و در ماه‌های آخر فصل پاییز هم باید انتظار هوای سرد داشت. به هر حال در هر کدام  از این مواقع که درجه حرارت برای سه روز پیاپی به همین ترتیب باشد به این معناست که هوا سرد است.

تعریف هوای سرد و مقرراتی که آیین نامه بتن ایران و قوانین ملی ساختمان تعیین می‌کنند، ملاک و دستورالعمل شرایط بتن ریزی در هوای سرد است.

بتن ریزی در هوای سرد

شرایط بتن ریزی در هوای سرد طبق استاندارد ملی ایران

زمانی که از شرایط بتن ریزی در هوای سرد صحبت می‌کنیم باید بدانیم که هوای سرد به چه معناست و در چه شرایطی مهم است. بتن چه در زمان مخلوط کردن و چه در زمان حمل و نقل نباید سرد باشد در واقع  درجه حرارت در هر دو حالت نباید از ۵ درجه سانتی‌گراد کمتر شود. دیگر آنکه بتن ریزی روی زمینی که یخ زده و یا آغشته به برف است ممنوع می‌باشد.

در زمان مخلوط کردن بتن هم باید توجه کنیم که درجه حرارت ترجیحا +۱۰ باشد و در بدترین شرایط زیر ۵+ نباشد. این شرایط در مورد کُپه‌های کوچک سیمان ریخته شده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید احتیاط بیشتری به خرج دهید، اسلامپ بتن کمتر اختیار شود. مقاومت مشخصه بتن ۷۰ درصد است و نباید عمل‌آوری را تا رسیدن به این مقاومت رها کنید.

تعریف هوای سرد برای شرایط بتن ریزی

معدل درجه حرارت شبانه روز، پایین‌تر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد که این شرایط به مفهوم وجود هوای سرد است و ثانیا، در صورتی که یک نیمه از شبانه روز یعنی ۱۲ ساعت از ۲۴ ساعت، دمای هوا دست کم، ۱۰ درجه سانتی‌گراد و یا کمتر از آن باشد، یا اینکه اگر در سه روز پیاپی، دما کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد یعنی هوا سرد است.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی

محافظت از سطح بتن در برابر عوامل اسیدی یکی از مهم ترین چالش های پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.