آشنایی با خصوصیات انواع الیاف‌های بتن

الیاف بتن

خصوصیات الیاف‌های بتن را می توان با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این مواد برشمرد. وجود این الیاف ها در بتن، موجب افزایش مقاومت کششی بافت شده و امکان ساخت موارد زیر را به راحتی امکان پذیر می نماید:

  1. سطوح زاویه دار.
  2. قوس ها و دهانه های بزرگ.
  3. زیر سازی پل ها و مسیر های مهم (مانند باند فرودگاه).
  4. فرم های معماری جدید و … .

بتنی که با این روش ساخته شود، در واقع نوعی متریال کامپوزیتی است که کاربرد هایی فراتر از بتن معمولی دارد. با استفاده از این الیاف ها، بافت داخلی بتن مسلح شده و محکم تر می شود. از جمله خصوصیات انواع الیاف های بتن که در بین تمامی آنها مشترک است، می توان به ترکیب خوب با بافت بتن اشاره نمود که در مواجهه با فشار های وارده، نهایتاً ترک های کوچکی به شکل یکپارچه در کل بافت ایجاد شده، و از ایجاد شکاف و ترک های بزرگ در سازه جلوگیری می نماید. این الیاف فیبری، اتصالات گسترده ای در سرتاسر بافت بتن ایجاد نموده تا از هر گونه شکست و ترک وسیع در یک نقطه از آن جلوگیری کنند.

این مطلب را هم بخوانید : افزودنی بتن چیست ؟

برای بررسی تخصصی تر خصوصیات انواع الیاف های بتن ابتدا باید به شناخت انواع آنها و سپس به بررسی هر کدام بپردازیم:

متداول ترین انواع الیاف‌های بتن کدامند؟

گفته شد که خصوصیات انواع الیاف های بتن با توجه به نوع الیاف ها تعیین می گردد. از جمله انواع موادی که به این منظور کاربرد دارند، می توان به الیاف های فولادی، الیاف های شیشه ای، فرآورده های پتروشیمی و الیاف های قیری اشاره نمود. در ادامه به بررسی خصوصیات انواع الیاف‌های بتن با توجه به جنس آنها می پردازیم.

ردیف

نوع الیاف

ویژگی ها

۱

فولادی

تنوع در شکل و ابعاد، بافت ریز، چسبندگی محکم به ملات.

۲

شیشه ای

در برابر محیط های قلیایی مقاوم هستند، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

۳

پتروشیمی

رشته های پلیمری به طول ۱۰ تا ۸۰ میلی متر، مقاوم در برابر ضربه و فرسایش، طول عمر بالا.

۴

کربنی یا قیری

قیمت مناسب، سهولت استفاده، مقاومت در محیط های مرطوب.

علاوه بر موارد بالا، انواعی از الیاف گیاهی نیز برای افزودن به بافت بتن، وجود دارد که البته، بیشترین کاربرد آن در ساخت نما یا المان های دکوری است، لذا در این مبحث به بررسی آنها نمی پردازیم.

این مطلب را هم بخوانید : فوم بتن چیست؟

 مزایای استفاده از الیاف‌های بتن

پس از آشنایی با خصوصیات انواع الیاف های بتن می توان در رابطه با مزایای استفاده از این مواد در بتن و اثرات آن بر پایداری سازه، در طول سالیان پس از احداث آن، اظهار نظر کرد. طی آزمایشات متعددی که در آزمایشگاه های تخصصی بتن توسط مهندسین عمران و مهندسین مواد انجام می شود، نمونه های بتنی ساخته شده با این مواد، نسبت به نمونه های ساخته شده با بتن غیر مسلح، از مقاومت کششی و تنشی بالاتری برخوردار هستند. همچنین، پس از نگهداری طولانی مدت این نمونه ها در آب، همچنان از مقاومت قابل قبولی برخوردار بودند. استفاده از این مواد، با تسریع فرآیند شکل گیری سازه های بتنی در قالب ها، موجب صرفه جویی در هزینه های جاری پروژه های عمرانی می گردد. در بسیاری از مواقع که نیاز به پاشیدن بتن روی یک سطح آرماتور بندی شده شیب دار هستیم، ممکن است استفاده از بتن معمولی کارایی لازم را نداشته باشد. یکی از خصوصیات انواع الیاف های بتن افزایش چسبندگی بتن به سطح و تسریع انجام کار است. از این ویژگی می توان در پوشش سطح تونل ها، سد ها، سازه های شهری دارای فرم های خاص و … استفاده کرد.

نتیجه گیری

استفاده از انواع الیاف مصنوعی، فلزی یا کربنی، موجب افزایش استحکام سازه ساخته شده با بتن می گردد. اما، هزینه تمام شده بتن، در این حالت بیشتر از استفاده از بتن معمولی و متداول است. ممکن است این افزایش هزینه، در مواقعی انتقاداتی را به پیشنهاد دهندگان بتن های الیاف دار وارد نماید. البته اگر به مزایایی که استفاده از این نوع بتن برای سازندگان و بهره­برداران از ابنیه، به دنبال دارد فکر کنیم، قطعاً استفاده از این محصول توجیه می شود. با در نظر گرفتن خصوصیات انواع الیاف های بتن می توان الیاف فولادی را به عنوان بهترین گزینه، برای استفاده در ترکیب بتن، پیشنهاد داد. در درجه بعدی استفاده از الیاف پلیمری و در آخر، استفاده از الیاف شیشه ای توصیه می گردد. همچنین استفاده از این مواد، مستلزم دارا بودن دانش کافی در زمینه اختلاط بتن است. لذا توصیه می شود در کارگاه هایی که نیاز به ترکیب چنین موادی داریم، علاوه بر کارگران مجرب، از یک متخصص مهندسی عمران، جهت ترکیب میزان دقیقی از این مواد، با درصد های صحیح، دمای آب مناسب و … کمک بگیریم.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.