گروت چیست؟ و کاربرد گروت در صنعت ساختمان

آب به نسبت‌های نامساوی با سیمان مخلوط می‌شود. ماسه و مقادیر معینی افزودنی به آن اضافه می‌گردد.نام این افزودنی گروت است. گروت چیست؟ موارد کاربرد آن در ساختمان سازی و برای پوشش دادن و ترمیم ترک‌های عمیق است. کاری که گروت انجام می‌دهد در واقع همان کار ملات است. ملاتی که مقاومت بسیار بالایی دارد و در زیر صفحه ستون‌ها و ریل‌ها و برینگ پل‌ها قابل استفاده است.

گروت چیست؟

مقاومت حداکثری گروت

از افزودنی‌هایی که معمولا برای ساختن گروت به کار می‌رود ماده‌ای است که برای پر کردن حفره‌های غیرقابل دسترسی از آن استفاده بهینه می‌‍شود. این ماده در مخلوط Grout درون حفره انبساط پیدا می‌کند و حجم داخل حفره را  کامل پوشش می‌دهد. این انبساط کاملا کنترل شده و بدون بازگشت است. این سمان اصلاح شده  باید در کوتاه‌ترین زمان در محل مورد نیاز استفاده شود. اگر خواهان مقاومت حداکثری هستید باید زمان انجام عملیات کار با Grout برای پر کردن و مقاوم سازی سطوح‌ و حفره‌ها زیر سی دقیقه باشد.

این مطلب را هم بخوانید: راه های تقویت بتن و ترمیم سازه

دانه بندی گروت چیست؟

کار با دانه بندی گروت، تابع استاندارد معینی است. دانه بندی درشت مقاومت را افزایش و دانه‌بندی ریز مقاومت Grout را کاهش می‌هد. گروت چند نوع است. یکی پلیمری‌ست. ترکیبی از سیمان و مایع پلیمری و ماسه نوع سیلیسی شکری. این مخلوط کاملا مقاوم است. چه به لحاظ کششی و چه به لحاظ خمشی. این مخلوط برای آب‌بندی کردن حرف اول را می‌زند. ضد سایش است و برای زیرسازی‌های معدنی کاندید مناسبی است. مقاومت بسیاری خوبی در برابر آب دریا دارد. شوری آب دریا بسیاری از مصالح مقاوم را تخریب می‌کند اما Grout مقاومت بسیاری بالایی از خود نشان می‌دهد.

گروت مکمل بتن چیست؟

به طور کلی Grout یک ترکیب ساخته شده و مستقل است که خاصیت کامل‌ کننده‌ای برای بتن دارد و در عین حال از بتن مقاوم‌تر است. این سیمان اصلاح شده ویژگی‌هایی درد که بتن نمی‌تواند دارا باشد. به طور مثال می‌تواند بارهای دینامیکی را کنترل کند. به دلیل دارا بودن قابلیت انبساط قادر است در پایه‌های سیمانی به خوبی جا بگیرد. کاربرد آن برای ستون‌های فلزی یکی از بهترین‌هاست. زیرا با پر کردن صفحات برای پایه ستون‌های فلزی، پمپ و جک و دستگاه‎‌های پرس و غیره مقاومت بسیار بالایی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

مهندسین خبره سازه، تمامی فضای خالی زیر فونداسیون سازه را به نحوی پر می‌کنند که پیش از نصب اسکلت سازه پیمانکار از تراز بودن آن اطمینان حاصل کند. زیرا برای تراز بودن آن پیش از آنکه اسکلت نصب شوند باید توسط دوربین و نقشه بردار مقاوم تعیین و تایید شود.

چند مدل گروت وجود دارد؟

برای تهیه این سیمان اصلاح شده با سه دسته متفاوت مواجه می شوید. اپوکسی، سیمانی منبسط شونده، پلیمری،

گروت اپوکسی

اپوکسی شامل رزین اپوکسی، آمین و دانه‌بندی سیسیلی است. اگر این سه عنصر به خوبی با هم مخلوط شوند نتیجه کار مقاوم و البته قابل انعطاف خواهد بود. سرعت Grout اپوکسی در سخت شدن سازه خیلی بالاست. این گروت خاصیت چسبندگی دارد. همین خاصیت سبب می‌شود تا زیرکارهای معدنی و فولادی در ارتباط با Grout مقاومت بیشتری پیدا کنند. در مقابل حرکات ارتعاشی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. همچنین مقاومت مکانیکی بسیار خوبی دارد و در مقابل مواد شیمیایی نیز درصد آسیب‌پذیری کمی از خود نشان می‌دهد.

گروت پلیمری

در واقع نوعی سیمان است که با اضافه شدن مواد پلیمری خواص آن بهبود یافته، موادی مانند رزین پلیمری که در کنار سیمان با تغییر در دانه بندی، روان کنندگی و مقاومت گروت پلیمری را افزایش می‌دهد. این ماده یکی از پرکاربردترین انواع گروت در ایران است.

گروت سیمانی

بیشترین مورد استفاده از این نوع سیمان اصلاح شده، در نصب کاشی و بخش تعمیرات ساختمان است. سیمان مورد استفاده برای ساخت این گروت، سیمان پرتلند است که در بازار به صورت پودر خش خریداری می‌شود و با آب مخلوط می‌کنند. البته گروت سیمانی این روزها معمولا مخلوط به مواد پلیمری به بازار عرضه می‌شود و خواص آن بهبود یافته است.

 

 

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

مزایای روان کننده بتن چیست؟

بررسی مزایای روان کننده بتن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های مربوط به ساختمان سازی، مصالح مورد استفاده در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.