بتن ضد آب یا ناتراوا چیست؟

با توجه به اینکه در حال حاضر بتن هیچ جایگزینی ندارد و برای اغلب پروژه‌های کلان ساخت و ساز و سد سازی نیاز به استفاده از بتن هر روز بیش از گذشته حس می‌شود، بحث تولید بتن ضد آب بیش از گذشته مورد توجه قرار داشته است. برای ساخت مخازن و سازه‌های عظیم روی مقاومت فشاری بتن حساب ویژه‌ای باز می‌شود.

برای تولید بتن با مقاومت فشاری بالا به نحوی که در برابر انواع عوامل مهاجم خارجی مانند سیالات و مواد شیمیایی دوام کافی داشته باشد، نیاز به ارائه طرحی‌ مشخص برای دانه بندی مناسب بتن و استفاده از افزودنی‌های مناسب حس می‎شود. یک تَرَک بسیار کوچک می‌تواند مشکلات ساختاری بزرگی در پروژه ایجاد کند.

بتن ضد آب

عوامل متعددی روی تولید بتن ضد آب نقش دارد. از دانه بندی بتن گرفته، تا میزان سنگ دانه‌ها و سیمان و میزان افزودنی‌ها و حتی آب مورد استفاده برای تولید بتن در نهایت در میزان نفوذپذیری  بتن نقش خواهد داشت. در این مقاله تلاش می‌کنیم بررسی داشته باشیم بر طرح اختلاط بتن و محاسبه میزان مقاومت بتن ناتراوا و نتایج را تحلیل خواهیم کرد.

این روزها بحث آب‌بندی بتن را می‌توان یکی از مهم‎‌ترین مباحث رایج در صنایع عمران کشور داند. آب بند بودن به بتن به این معناست که در برابر هر عامل خارجی بتن بتواند مقاومت مناسب را از خود نشان دهد و اجازه نفوذ ندهد. عواملی مانند آب و هوا و گازهای مخرب و سیالاتی که دارای ph متفاوت هستند و خورندگی دارند می‌توانند گزینه تخریب بتن باشند. بتن ناتراوا جلوی نفوذ این عوامل را خواهد گرفت. آنچه باید در بحث بتن ناتراوا در نظر داشت، صرفه اقتصادی ساخت چنین بتن‌هایی است.

عوامل موثر در تولید بتن ضد آب

هر عملکردی که برای تولید بتن پیش گرفته شود در میزان نفوذپذیری  آن نقش خواهد دشت. عواملی مانند:

  • طرح اختلاط مناسب
  • نسب میزان آب به سیمان
  • استفاده از افزودنی‌ها
  • میزان و دانه بندی سنگ دانه‌ها

عواملی هستند که در نهایت روی میزان نفوذپذیری  بتن و خلل و فرج داخل بتن نقش خواهد داشت. نفوذپذیری  به داخل بافت بتن وابسته است و مربوط به سطح بتن نخواهد بود. آزمایشات مرتبط با نفوذپذیری  شامل سه مرحله  ابتدا گاز با فشار زیادی داخل بتن نفوذ خواهد کرد، گاز داخل بتن پخش می‌شود و سیال را داخل خود پخش می‌کند.

۴ عامل موثر در تولید بتن ناتراوا

۴ عامل زیر شامل سنگدانه، سیمان، آب و افزودنی‌ها روی تولید بتن ناتراوا تاثیر دارد:

  1. سنگدانه‌ها: سه قسمت از چهار قسمت بتن مربوط به سنگدانه است. سنگدانه اغلب از ماسه و شن تشکیل شده است. هر چه میزان درشت دانه بودن این سنگدانه‌ها و دانه‌بندی یکنواخت و مناسب در نهایت تاثیر زیادی روی نفوذپذیری  بتن خواهد داشت.
  2. سیمان: بخشی است که اجزای بتن را به هم متصل می‌کند. میزان جذب آب سیمان بسیار بالاست.
  3. آب: نسبت آب به سیمان از عوامل مهم و موثر در تعیین میزان نفوذپذیری  بتن است. میزان آب مصرفی بر مقاومت بتن نیز موثر است. جالب است بدانید کیفیت آب مورد استفاده نیز مهم است. از نظر میزان املاح بهتر است زیر ۱۰۰ ppm باشد و از نظر میزان کلر مجاز نیز زیر ۵۰۰ ppm باید در نظر گرفته شود.
  4. افزودنی‌ها: افزودنی‌ها می‌تواند کیفیت بتن را تغییر دهد. میزان نفوذپذیری  بتن و بهبود ضعف‌های بتن با استفاده مناسب از افزودنی‌های مجاز تغییر چشم‌گیری خواهد داشت. حتی افزودنی‌ها در تغییر نسبت آب به سیمان نیز می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.

اصلی‌ترین عامل تولید بتن ناتراوا چیست؟

عامل اصلی که در جذب آب بتن موثر است به درصد آب به سیمان و میزان تراکم بتن بازمی‎گردد. استفاده بیشتر از درشت دانه و ایجاد شرایط تراکمی، باعث بهبود خواص ناتراوایی بتن می‌شود.

مواد مورد استفاده جهت تولید بتن ناتراوا چیست؟

برای کاهش میزان خلل و فرج و نسبت آب به سیمان، پودر واترپروف برای پوشش فضاهای خالی داخل بتن استفاده می‌شود. پودر میکروسیلیس یکی از مواد مناسب در این زمینه است.

در جدول زیر تاثیر نسبت آب به سیمان، روان کنندگی، افزودنی واترپروف و استفاده از تراکم ویژه در میزان جذب آب نهایی برای بتنی که  از ۱۵ درصد سیلیس، ۷۰ درصد ماسه، ۳۰ درصد شن برای ۸۰۰ گرم بتن بررسی شده است:

روش تراکمروان کنندهواترپروفنسبت آب به سیماندرصد جذب آب
استاندارد۲۰٫۷۲۰۴٫۰۳
ویژه۲٫۱۱۶۰٫۳۵

جمع بندی

با توجه به اهمیت بتن در ساخت مخازن و سازه‌های عظیم و ماندگار، نیاز است فکری برای نفوذپذیری و جذب آب بتن شود. تولید بتن ناتراوا به نیاز اولیه ساخت بسیاری از سازه‌ها تبدیل شده است. تمامی اجزای ساخت بتن، در ایجاد خاصیت ناتراوایی تاثیر دارد. عامل اصلی کاهش میزان نسبت آب به سیمان است. این کار با تغییر در شرایط ساخت بتن و استفاده از افزودنی‌های ضد آب کننده انجام خواهد شد.

درباره ی help-admin

مطلب پیشنهادی

بتن ریزی در هوای سرد

بررسی شرایط بتن ریزی در هوای سرد

 هوای سرد به مفهوم قرار داشتن در فصل زمستان نیست. در ایران معمولا ابتدای فصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.